Bilo je u prošlosti slučajeva da neka egzotična životinja umakne iz ZOO vrta, međutim, sve te epizode završavale su se na Paliću.
Naš sugrađanin Bojan S. iz ulice Heroja Pinkija, susreo se u svom dvorištu sa tarantulom. Ovaj dlakavi pauk kretao se betonskom stazom kada je spažen. Svako ima neku svoju listu najmrskijih stvorova, uglavnom su to pacovi, zmije…a pauci takođe zauzimaju visoko mesto u tom društvu.
subotička tarantula

Naš sugrađanin je reagovao pribrano i tarantulu poklopio plastičnom kutijom od sladoleda. Sve to pažljivim pokretima, jer je ovaj zglavkar nežan iako izgleda kako izgleda.
Kuda je ovaj pauk krenuo, i što je još važnije – odakle dolazi ? Njegovo prirodno stanište su zemlje u Africi, Južnoj Americi, Australiji, Indiji, a u Evropu stižu samo do najjužnijih tačaka.
Postoji nekoliko mogućnosti. Da je izgubio status kućnog ljubimca ili je pobegao iz nečijeg terarijuma. Bilo je slučajeva da neke životinje ili insekti dođu kao slepi putnici, zajedno sa robom uvezenom iz južnih zemalja. Treća mogućnost je najmanje verovatna ali treba je imati na umu. Zamislimo da klimatske promene pomeraju stanište životinjama sve severnije i da otrovne vrste polako osvajaju naš kraj. Ova tarantula je samo prethodnica? Nemoguće za sada ali i da bude tako, treba znati da je ovaj pauk otrovan i da je otrov jačine uboda pčele.
Prvu kertvarošku tarantulu pregledao je veterinar i dao savete kako da se sa njom postupa. Propisno je spakovana i poslata na jug, u Belu Palanku, jednom ljubitelju egzotičnih životinja.

KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Pobegla iz Boroševe kuće, ni Tarantula ne može izdržati Đerđiku.
Šta je sledeće: crna mamba? 🙂
Da, kad bi tarantula mogla da izdrži našu klimu, onda bi mooožda ova i bila „prethodnica“. Samo plašite narod, koji je svakako glup do bola i NEOBRAZOVAN!
Trebalo je samo da vlasnik prizna da je izgubio tarantulu, možeš misliti, dešava se.
Ali dobro, nadam se da će vam ova senzacija od teksta doneti malo više lajkova 🙂
Toga ce biti sve vise i vise. Pocnimo se privikavati na nove egzoticne biljke i zivotinje. Planeta je postala veliko selo u kome vise nema nepremostivih granica. Ogromni i do sada ne vidjeni mobilitet ljudi i robe donosi i nove konstelacije flore i faune. Sa posiljkama banana stizu i novi dosad u nasem podneblju nevidjeni insekti. Onaj tipicni smradez Kineske robe dolazi odatle sto se u kontejnere sa robom iz Kine pusta gas sa namerom da likvidira sve nezeljene zive organizme koji bi mogli zalutati u posiljku robe, ali ne uvek i sa uspehom. Osim ljudi i robe brodovima i avionima se prevoze i nezeljeni „slepi putnici“ koji osvajaju nove prostore, prilagodjavaju se klimatskim uslovima u novoj sredini, pa cak ponekad u novoj sredini nalaze i boje zivotne uslove nego u svojim prirodnim stanistima. (Ambrozija) Taj ogromni mobilitet ne pomera samo sliku zivog sveta onako kako smo do sada poznavali nego se i zarazne bolesti prenose u jednom do sada nevidjenom tempu i ako dodamo tome ljude koji odbijaju da se vakcinisu, onda je covecanstvo permanentno jednom nogom u katastrofi.
Ovo pre svega nije nikakva seoba paukova, nego je pauk došao nigde drugde nego iz Austrije i to preko mađarske! Komšija dotičnog t.j. Mađar, radi u Austriji kao gastos i to u pokrajini Burgerland koja je od 2010 poznata po najezdi tarantula. Evo članka još iz 2014 kako su deca i stariji doživljavali najezdu tarantula.
http://www.krone.at/burgenland/ort-nach-tarantel-invasion-in-heller-aufregung-spinnen-im-bgld-story-420431
Meni brat prosle godine kaze video je tarantulu na Salasu kod palica. Ja mislim zeza me. Video je u godini vise puta … ja mu nisam verovala
@Natalija možda je to bila stepska tarantula
https://www.gradsubotica.co.rs/stepska-tarantula/
Došao sa Sirijcima i ‘dobeglicama’…
@Megille
Svako ko ima pojma, skontace da je tarantulija upravo iz madjarske donesena. Ko sto rece „Znam“.
Inace, nije mi jasno kako ovdi niko ne komentarise skandalozno naci-fashisticko ponasanje po madjarskim domovima za ljude sa posebnim potrebama, cela Evropa bruji o tome a ovde ni jedne jedine reci, zar nije to malo previse licemerno? Nije mi jasno u cemu je sada problem, koliko vidim na slikama su iskljucivo Madjari i to beli madjari, njihov jedini problem je sto nisu u zivotu imali toliko srece pa da se uklapaju u sredinu koja namece svoja ne bas hriscanska pravila, pa se vidi da se drze po kavezima, noge im se vezu lisicama za metalne sipke kreveta, vecina njih na slikama ima vidne povrede glave i ostalih delova tela. Objasnite mi Megille u cemu je problem u tim slucajevima? Madjari su? Jesu. Belci? Jesu? Prichaje madjarski? Prichaje….ali ne uklapaju se u novi madjarski poredak, a to je zalosno i apsolutni znak za uzbunu! Situacija koja se tamo desava ravna je situaciji iz eutanazija centra u Bernburgu u ta neka po vasem misljenju slavna vremena nacionalsocijalizma. Krajnje zabrinjavajuce!