Tekvondo majstor čuva državnu granicu

Brigu o tome da granica između nas i Mađarske, bude sigurna vodi mobilna jedinica regionalnog centra Subotica, Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije. Pripadnici ove jedinice su u prethodnih nekoliko dana priveli sedam migranata koji su pokušavali da ilegalno pređu granicu između nas i Mađarske.

nenad-vrekic

– Na graničnim prelazima smo u tri odvojene akcije pronašli pet migranata i to u kamionima. Oni su u vozila ulazili tako što su, kada vozač stane na pumpu, sekli ceradu, peli se u prikolicu i sakrivali se među robom. Nedavno smo imali i malo „drugačiju akciju”. Na takozvanoj zelenoj liniji, mestu gde ograda razdvaja granice zatekli smo dva migranta kako pokušavaju da iz Mađarske uđu u našu zemlju – objašnjava Nenad Vrekić, komandir mobilne jedinice regionalnog centra u Subotici.

Pod budnim okom Vrekića i njegovih ljudi je 175 kilometara državne granice. Ovaj prostor, već skoro tri godine, opsedaju migranti, jer je ovo ruta preko koje se najlakše stiže do obećanog sna – Evrope.

– Otkako je Mađarska postavila čeličnu ogradu imamo manje posla, jer migranti sve manje pokušavaju da na ovom mestu pređu granicu. Ali to ne znači da su naše patrole opuštenije. Granicu i dalje nadziremo kao i obično. U prethodne dve godine svega smo se nagledali. I umorne i bolesne dece, iscrpljenih žena i staraca, polubosih mladića… Svima nam je njihov položaj teško padao. Prvenstveno, što je sudbina mnogih izbeglica i migranata bila slična onoj koji su naši ljudi preživeli pre nekoliko godina kada su napuštali svoje domove. Zbog toga smo nastojali da se brinemo o njima na onaj ljudski način, a ne da im prilazimo samo kao profesionalci – objašnjava Vrekić, koji se na čelu ove jedinice nalazi već deceniju.

Osim što brine o bezbednosti granice, Vrekić je poznat i u sportskim krugovima.

Instruktor je više borilačkih veština – tekvondo (sedmi dan), kiki-boks (sedmi dan), điju-đicu (treći dan), kombat-đicu (treći dan), hapkido (treći dan), aiki-đicu, magistar je nauka u sportu i trener je reprezentacije u tekvondou. U ovom sportu osvajač je prvih, drugih i trećih mesta na evropskim prvenstvima u Sloveniji, Estoniji i Bugarskoj, a ovih meseci priprema naše mališane za Svetsko prvenstvo u tekvondou u Holandiji.

– Za prvenstvo se priprema desetak naših dečaka i devojčica iz nekoliko klubova u zemlji. Na ovom takmičenju učestvovaće više od hiljadu takmičara, a mislim da naša deca imaju lepe šanse da donesu neku medalju jer su talentovana i marljiva – naglašava Vrekić.

Nenad je u policiji od 1989. godine, a u bogatoj karijeri od policajca pozornika, vođe sektora i inspektora za granicu stigao je do vođe mobilne jedinice. Istovremeno, on se usavršavao na sportskom planu.

– U tekvondo sam se „zaljubio” još dok sam bio u policijskoj školi u Kamenici i to zahvaljujući mojim sestrama od ujaka. One su bile te koje su prve krenule na tekvondo. Ja sam slučajno otišao da vidim njihov trening i već sledećeg vikenda bio sa njima u sali. Od tada pa do danas, evo tri pune decenije ta ljubav ne prestaje – objašnjava Vrekić.

Borilačke veštine nije sticao samo u Srbiji, već i u Poljskoj, Švedskoj, Nemačkoj, Italiji, Mađarskoj, Bugarskoj, Rumuniji, Grčkoj… Znanje su mu prenela i dvojica korejskih majstora Sok Min Čol i Kim Ung Čol, Holanđanin Peter Sanders, ali i naš stručnjak dr Ivica Zdravković.

Vrekić je od ujutru do uveče uposlen. Prvi deo dana posvećen je policijskom poslu, a drugi sportu.

– U slučaju da se dogode neke vanredne situacije na poslu, na treningu uvek ima neko da me zameni, mada ja radim na tri mesta, kao konsultant, trener, a negde pomažem. Uglavnom, učestvujem u borilačkoj obuci osamdesetak polaznika – navodi Vrekić.

 

POLITIKA



KOMENTARI

  1. AFET kaže:

    WOOOOOOOOOOOOW. sada sigurno ni jedan migrant nece smesti proci tom granicom 🙂

  2. Dubravka kaže:

    Lepa prica…i kada vec pomenuste granicu meni na njoj uvek nedostaje ono DOBAR DAN…DOBRODOSLI U SRBIJU..HVALA..MOLIM..IZVOLITE itd…od strane zaposlenih na istoj.Ovom coveku svaka cast,ako je tako kao sto pisete,mene malo strah da ne pocnu jos i da nas tuku…sta znam..majstor borilackih vestina ejjj..:))

  3. stormwatch kaže:

    @Afet

    Safete, ti nisi WOOOOOOOOOOOOOOOOOOOW nego VOOOOOOOOOOOOOOOO!

  4. AFET kaže:

    stormvoc prozivaju nas da sam ja ti a ti ja tako da ako sam ja vo onda si i ti 😛

  5. ludak kaže:

    pa zar nije poenta da ih nasi pustaju da odu iz zemlje?

    Svi policajci okolnih zemalja kada uhvate ilegalne imigrante vracaju ih nazad za Srbiju( Madjarska, Hrvatska) samo mi sprecavamo te iste imigrante da izadju iz Srbije. Sta cemo da radimo sa njima ovde? Sto ih ne vracamo u Makedoniju odakle su i dosli kao sto nam ih Hrvati i Madjari vracaju?

    Pitam se samo da li smo mi normalni?

  6. stormwatch kaže:

    @Afet

    Afete, da sam ja ti, moj zivot bi bio nesto najgore sto postoji. Al posto hvala Bogu dragom nisam ti, onda ja i ti nemamo o cemu da raspravljamo. Ajd sad idi i zaradi tvoj senwich.

  7. stormwatch kaže:

    Btw, izuzetno mi je jadno da se Taekwondo koristi nad ljudima koji beze od rata i stradanja, a policajcu i ostalima koji koriste borilacke vestine u susretu sa izbeglicama, zelim najiskrenije da se nadju Ochi u Ochi sa Kung Fury-jem licno. Ko nije gledao nek pogleda Kung Fury na Youtube.

  8. Afet kaže:

    Tvoj zivot je iovako bedan i jadan a tvoja neintelekt samo pospesuje tvoj nazadluk dje yi senjdviiiic

  9. stormwatch kaže:

    Prema broju dislikeova na moju poruku, vidim da se Subatchanima i forumashima nije svideo epski film Kung Fury…..ja znam i zasto..dobijaju nacisti po pichki….HAHAHAHAHAH Subotice…AHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

OSTAVITE KOMENTAR