Najhladniju noć ove godine, sa temperaturom do minus dvadeset, u napuštenim salašima u okolini Subotice provelo je između stotinu pedeset i dve stotine izbeglica. Oni ne žele u kampove, a zahvaljujući humanitarcima imaju dovoljno potrepština. I ne žale se. Čekaju lepše vreme. Za novi pokušaj ilegalnog prelaska granice, dok se na legalni čeka više od godinu dana.
Nedaleko od Horgoša je jedna od nekoliko lokacija u okolini Subotice, na kojoj se skrivaju izbeglice koje ne žele da budu u prihvatnom kampu. Na lokaciji na kojoj je bila ekipa RTV-a, bilo ih je oko dvadeset i pet i svi su iz Pakistana. Ne žele da budu u tranzitnom centru, zbog problema koje imaju sa drugim izbeglicama koje su smeštene tamo. Kažu da im je tu dobro, da imaju dovoljno hrane, vode i svih ostalih potrepština. Ljudi koji im pomažu donose im ćebad, čizme, jakne kako bi se utoplili.

Nisu se žalili na sinoćnih minus dvadeset stepeni. Nisu u dobrim odnosima sa Avganistancima, što je jedan od razloga zbog čega nisu u kampu, dok je drugi razlog taj što su im male šanse da legalno uđu u Mađarsku, a ako to i žele na postupak mogu da čekaju ne u Subotici, već u nekom drugom centru. Stoga lepše vreme čekaju, neki i mesecima, u napuštenim salašima u okolini Horgoša.
„Ovo mesto je bolje, nema problema, sve nam je dostupno – ćebad, hrana i jakne. Nema problema. Kada vreme bude lepše probaćemo da pređemo granicu“, kaže Sakib.
Humanitarci koji ih svakodnevno posećuju i pomažu procenjuju da na nekoliko lokacija ima između stotinu pedeset i dve stotine izbeglica van sistema.
„Ne mogu da se hvalim da su dobro. Ja sam ih posećivao, pogotovo sada u ovo hladno vreme i pokušavamo da pomažemo i ima tu nekih drugih ljudi koji ih isto obilaze, da nekako pomažu njima. Nije lako“, veli Tibor Varga iz Istočnoevropske misije.
U sistemu, odnosno u subotičkom prihvatnom centru trenutno se nalazi sedamdeset i četvoro izbeglica, najviše iz Avganistana. Tamo je njihova poslednja stanica pred legalnu azilnu proceduru u Mađarskoj, na koju čekaju i više od godinu dana. Jer, na Horgošu se trenutno propuštaju oni koji su podneli zahtev oktobra dve hiljade i šesnaeste, a na Kelebiji prijavljeni januara i februara dve hiljade i sedamnaeste.
RTV
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






A za uništavanje tuđe imovine niko ne mari ,čak ni vlast koju građani izdržavaju kroz razne poreze i davanja-e da je zakon kao u Americi ne bi oni tako uništavali tuđu imovinu….
Njima je lepo i dobro a nasi ljudi gladuju i isteruju ih iz stanova za neplacanje komunalnih racuna. Bagro lopovska.
Zamislite da se u Nemackoj tako lako pustaju emigranti bez ikakvih papira da lutaju gradovima…???
To sve treba u gulag
Odluka je njihova, a nemam pojma zašto silom trošimo na pomoć njima kad imaju dovoljno sredstava da se zbrinu sami za sebe a ovi kvazi humanitarci što im „pomažu“ su u potpunosti svesni da sva pomoć bude bačena ili je onako iz hobija prodaju. Nego da popričamo i o tome kako se i pomoći za naše sugrađane dele pa ćemo dobiti užasnu sliku nepravde i zločina pod plaštom humanitaraca, sledeći korak može biti samo da o našem trošku platimo švercere ljudima da nezakonito prošvercaju te ljude preko granice!!!!
Nemam ni trunku saosecanja za ove migrante. Ovde su ilegalno. A novaca imaju, jer su prodali sve tamo. Vise treba da se pobrinemo za jadne pse lutalice u gradu. Donirajuci udruzenjima za zastitu zivotinja.
Mene vise brinu stari i deca kojima niko ne nudi pomoc a koji spavaju sa plasticnim flasama napunjenim toplom vodom da bi se malo ugrejali!!!
Jednu stvar ne razumem kako je moguce da neko boravi i jedan minut u nasoj zemlji bez papira ilegalno i jos se pritom kao skriva a svi znaju gde i niko nista ne radi po tom pitanju???
Nadam se da gospoda iz Gradske Uprave čitaju komentare građana.
Nek se malo zamisle i shvate kome treba pomoć u ovom gradu.
Ovi migranti nasu drzavu i nas grad ne kostaju ni dinara. Naprotiv, nasa drzava dobija ogromne pare od EU za njih, pa kako to i obicno biva, ne ode bas sve za njih, nadje se tu uvek neki dinar viska, koji nasi politicare preusmere negde. E sad gde, to je vec pitanje za njih.
Ovaj varga i njegov sin, kao i ekipa iz Beograda sa kancelarijom u Subotici u Braće Radića nije ništa drugo nego obična ekipa za pranje novca.