Tri varijante sanacije gradske deponije

Projekat sanacije i rekultivacije deponije „Aleksandrovačka bara“ od prošle nedelje nalazi se u Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine i očekujemo ubrzo da za njega dobijemo saglasnost, što bi bio prvi korak u njegovoj realizaciji – izjavio je za „Subotičke novine“ Slobodan Milošev, direktor JKP „Čistoća i zelenilo“.

Sačinili smo ga tako što smo otišli i videli kako se to radilo u okruženju, na istim ili sličnim deponijama, ne moramo ići dalje od Mađarske, gde se na saniranim smetlištima voze motori ili bicikli preko brda, trči ili čak peca, sve zavisi od godišnjeg doba. Postoji najjednostavniji način, da se deponija prekrije i ozeleni, ali ponudili smo tri varijante, od kojih svaka iziskuje ulaganja koja ni Subotica kao grad ni preduzeće teško mogu da imaju – objašnjava Milošev.

Prva varijanta, sa pokrivanjem, međutim, ne znači samo nanošenje peska i zemlje i ozelenjavanje, jer ono podrazumeva i kanale, branu, sistem ocednih voda i niz drugih objekata, koji su u projektu izloženi veoma detaljno. Druga i treća mogućnost znače delimičnoi ili potpuno izmeštanje deponije sa sadašnjeg mesta.

Srednja varijanta je, da se sa sadašnje deponije povadi sve što se može upotrebiti i da se ono što ostane prekrije, sama deponija dislocira pored, a treća je povezana sa Regionalnom deponijom, odnosno da se smeće selektira i što preostane očisti i odnese na nju, a da ovde ostane jezero – kaže direktor „Čistoće i zelenila“.

Sredstva su najveći problem, jer se realizacija varijanti kreće od pet miliona evra najjeftinija, oko 12-13 miliona druga, odnosno 23 miliona treća i najskuplja. S obzirom na validan projekat, postojaće mogućnost da se konkuriše kod evropskih fondova i na taj način reši višedecenijski problem subotičke deponije smeća.

Subotičke novine



KOMENTARI

OSTAVITE KOMENTAR