Istraživanje prošlosti Palića je zadovoljstvo. Sve dok se ne dođe do zagonetke koja ne može da se reši. Bilo da je reč o fotografiji ili informaciji koja se ne podudara sa drugim izvorima. Odgovor možda i nije toliko važan, koliko izgubljeni mir onoga koji istražuje.
Dečije odmaralište na Paliću
Pogledajmo ovde tri mesta koja su nekada bila puna ljudi, sve dok život nije otišao negde drugo. Ustvari, to se odnosi na dve adrese, jer treća još čeka da bude identifikovana.
Na zapadnoj obali
U jesen 1966. godine novine donose fotografiju i komentar da je zgrada nekadašnje riblje čarde na zapadnoj obali napuštena i ruševna: “Nekada privlačno sastajalište izletnika i brojnih gostiju danas stoji pusto.”
Kada su, nekoliko godina ranije, načinjene ove fotografije, ništa nije nagoveštavalo kraj postojanja “Ribarske kolibe”, dugog možda i ceo vek. Nju pominje još Ištvan Ivanji u svojoj istorijskoj monografiji Subotice iz 1886. godine. Decenijama je služila ribarima, sve dok nije pretvorena u ugostiteljski objekat. Gledajući slike, čini se da su ribari i za to vreme širili mreže oko ove kuće.
1960. godina
Daleko od turističkog dela obale, na ovo mesto se dolazilo čamcima. Taj deo jezera je tamo imao i malo pristanište. Godine 1957. Ugostiteljsko preduzeće Palić oglašava da na svakih sat vremena organizuje prevoz motornim čamcem do Ribarske kuće.
Od štranda pa do restorana u „narodnom“ stilu na drugom delu obale, u jednoj turi čamac može da poveze 25 gostiju. U ponudi su riblji specijaliteti i mlečni i poslastičarski proizvodi.
U Parku fizičke kulture
Za razliku od onih gradskih, fontane na Paliću su se pokazale dugog veka. Tvorci ih nisu opteretili komplikovanim mehanizmima niti su izgrađene od osetljivih materijala. Ipak, ove sa slike više nema. Snimljena je šezdesetih godina:
Jedna vest iz februara 2012. godine kaže da će restoran Fontana na Paliću otvoriti vrata migrantima koji su zimu dočekali na gradskoj deponiji. Crveni krst je obezbedio grejalice i hranu u objektu nekadašnjeg restorana koji ne radi već pet godina. A nekada je to bilo popularno mesto. Kada je otvoreno početkom 60-ih, dobilo je ime po fontani koja se nalazila u parku ispred restorana, ili će pre biti da su ime i vodoskok nastali u isto vreme.
Pejzaž se do danas prilično promenio. Drveće je izraslo, jedino jedan poravnati kvadratni plato na travnjaku i kružna betonska staza oko njega nagoveštavaju da je tu bila pozicija fontanice. Svojim izgledom nije predstavljala nekakvu atrakciju tako da nije ostala upamćena.
Dečije odmaralište
Palić je u svom veku imao više ustanova koje su imale status sanatorijuma i oporavilišta. Posebno dečijih.
Još pre Prvog svetskog rata pominje se gyermekszanatórium, između dva rata postoji odmaralište za ratnu siročad, zatim sanatorijum za tuberkuloznu decu sve do 50-ih godina.
Jedno dečje odmaralište postoji i 70-ih godina. Na fotografijama vidimo lepo uređeno dvorište neke od palićkih vila… Kuća je sigurno i danas na svom mestu, jedino je treba prepoznati, pošto je od nastanka ovih slika prošlo pola veka.
1973. godina
Lansky
Prelepo. Kao kroz maglu se secam ali nisam sigurna da li smo sa zabavistem ili skolom bili u odmaralistu nekih 7 dana. Znam da sam tada prvi put bila negde bez roditelja.
Baš interesantno, kako su deca na slikama uglavnom vesela i zajedno se igraju.
Verujem da tada niko nikoga nije pitao ko je koje nacionalnosti, nije to bilo baš nešto bitno.
Nije bilo mobilnih telefona sa kojim bi se deca zabavljala pa su deca bila puno više upućena jedni na druge i stimulisana da se zajedno igraju.
Bila su to neka lepša vremena koja se i dan danas pamte po drugarstvu i sklopljenim novim prijateljstvima, poneka prijateljstva su posle ostajala čak godinama aktivna.
Na slici iz 1973. godine na klackalici sa leve strane je devojcica iz zabavista Matije Gubec, mislim da se zove Beata, a sto duze gledam zadnju sliku kao da sebe prepoznajem sa kikicama okrenute glave. Samo odeca nije nasa. Mislim da je to generacija 1967-1968.
Sećam se da je 73-74god, organizovano, sa zabavistem,
,, Matko Vuković,, ćerka letovala ovde na Palicu, mislim desetak dana, jer smo išli i u posetu. Sve je bilo ok, uredno i prostrano.