U „Četvrtoj Jugoslaviji, na imanju Blaška Gabrića u Subotici, pored biste maršala Josipa Broza Tita, otkriveni su i spomenici vojvodi Živojinu Mišiću i kralju Aleksandru I Karađorđeviću, čime je, pored Međunarodnog praznika rada, obeleženo i 100 godina od završetka 1. svetskog rata i osnivanja Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, odnosno Kraljevine Jugoslavije.
Jugonostalgičari iz svih krajeva, od Vardara pa do Triglava, okupili su se i ovog 2. maja na imanju Blaška Gabrića u Subotici, na teritoriji „Četvrte Jugoslavije“. Među onima koji su se prisećali kako je bilo živeti u doba Josipa Broza Tita bio je i Ivan Čuljak (80), pukovnik avijacije bivše JNA koji je punih 36 godina bio u vojsci i osvojio brojna odlikovanja zbog „zasluga u službi naroda“.

RTV
„Armija bila jaka, bezbedna granica, službe bezbednosti, naša policija – ma sve je bilo dobro. Mirna zemlja u svetu bila. I radnik je tada dobro živeo, mogao da napravi kuću, decu da školuje, besplatno da se leči. Ma, svima je bilo dobro“, priseća je Čuljak, koji svake godine dolazi na proslavu u „Četvrtu Jugoslaviju“.
I ovoga puta orile su se pesme, igralo kolo i vijorile zastave Jugoslavije, ali se desilo i ono što nikada do sada nije – pored biste maršala Josipa Broza Tita postavljeni su spomenici vojvodi Živojinu Mišiću i kralju Aleksandru I Karađorđeviću, a svečanost su uveličali nastupi kulturno-umetničkih društava iz Subotice i Sombora.
„Mi smo ponosni na to jer je Kraljevina bila ta koja je utemeljila Jugoslaviju posle Prvog svetskog rata, a u drugom je Tito preuzeo narodnooslobodilačku borbu, a zatim i vlast u Jugoslaviji. Obojica mogu da imaju spomenike u „Četvrtoj Jugoslaviji“ jer su sa istim namerama radili za Jugoslaviju i radničku klasu. Najbolje je radnička klasa živela u Titovo vreme, bolje nego u svim državama Evrope, pa i celog sveta“, Gabrić, osnivač „Četvrte Jugoslavije“.
Tako je u „Četvrtoj Jugoslaviji, pored Međunarodnog praznika rada, ovoga puta obeleženo i 100 godina od završetka Prvog svetskog rata i osnivanja Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, odnosno Kraljevine Jugoslavije.
„Četvrta Jugoslavija“ postoji već 16 godina i broji 8.500 državljana, što je dokaz da još uvek ima Jugoslovena. Istovremeno, ovo je jedina Jugoslavija u kojoj, jedan pored drugog, nesmetano mogu da stoje spomenici Titu, vojvodi Mišiću i kralju Aleksandru jer su se, kako ovde kažu, svi oni zalagali za snagu i jedinstvo južnih Slovena.
RTV
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Retardiran svet
Strangers in the night!
Ovo je ludilo!!!!!!!!
Ovo je stvarno jedan panoptikum svoje vrste. Jedan vojvoda kome su pobili 1/3 muske populacije bez da je okom trepnuo, jedan monarhofasista i jedan komunista, onako lepo svi na gomili.
Zaboravio si bre Gabriću Habsburgovce ,koji si izgradili Vojvodinu nakon proterivanja Turaka…Ovi su ti samo ‘došli’ na gotovo…
NEMOŽE NAM NIKO NIŠTA JAČI SMO OD NACIONALISTA!
Samo složno..
U ludaru nositi ih sve…sramote nam bre Srbiju.
Megille-reč :bre-kazuje sve o tebi. Zbog takvih od Jugoslavije su ostale samo banane države.
@Yu: Kaj?
..Ta………….. Blasko je bolji covik od svih vas sto lajete ko kere po njemu!!
@ kercanin .Divaniš tako- kako ,ali pišeš nikako.
@Megille Ti si zamena onog stormvača?I ti ćeš pući mentalno,ako budeš nastavio sa mržnjom!U ostalom,što te boli,šta radi Blaško?
@ Dita : Ta šaka jada koji idu na njegove nebuloze su samo da bi koristili Blašku Gabriću da zaradi koju kintu više. Naime on je upao u velike dugove ,pa mu je propala štamparija .Ove manifestacije kako je i sam priznao radi zbog ‘bisnisa ‘ i zarade ,ali kako mi je priznao baš mu i ne ide. No mislim da je on sada već izgubio i ‘kompas’ i prolupao je-pomešao političke kruške sa jabukama. Sa druge strane na ovom forumu svako ima demokratsko pravo da komentariše objavljeno .Naime svaka kritika je korisna bi ona nekima negativna ili pozitivna-to je stvar pristupa i rasuđivanja.Na kraju njegovo šarlatanstvo sa Jugoslavijom već je davno propala. Ako je Blaško Gabrić bio tako ‘veliki’Jugosloven’ zašto je nastojao u svom političkom radu da uništava državna preduzeća dokazivavši da je država loša ‘gazda’ i sve mora biti u privatnim rukama. Pročitaj njegove izjave po novinama i javne nastupe , na političkim govorima u skupštini Subotice…
@Megille Absolutno mi nije bila namera da se tu prepucavam s tobom.Ne interesuju me Blaškove izjave ni poltički rad.A ti treba da potvrdiš te njegove navodne izjave sa linkom,jer čisto sumnjam da je on jedini uzročnik u uništavanju državnih preduzeća i koje je on koristi imao od toga?!Ja ću i dalje ostati jugonostalgična bez obzira na te tvoje komentare pune mržnje prema Blašku i njegovom mini Jugoslaviji.Tu sam završila i neću se više ljavljati.
@ Dita ,Kako veli moj frend – ‘na dobrom je mestu ta četvrta jugoslavija: blizu je bolnici…’