Vojvođanski Mađari juče su obeležili nacionalni praznik 15. mart, odnosno 170 godina od izbijanja revolucije. Na značajnim spomenicima prethodnih dana polagani su venci u znak sećanja na događaje iz 1848. godine kada je počela borba protiv Bečke vlasti za samostalnu i nezavisnu državu. Vođa i najistaknutiji pojedinac te borbe je bio Lajoš Košut. Revolucija je počela u Pešti, 15. marta predvođena grupom studenata na čelu sa Petefi Šandorom.

RTV
„Ti mladi ljudi koji su pokrenuli tu revoluciju i koji su mislili na svoju zajednicu, na svoju budućnost, jako su važni u našim životima isto kao primeri za nešto kako treba da se radi za budućnost. Ne samo za sebe, nego i za celu zajednicu“, istakla je predsednica Mađarskog kulturnog centra Nepker Marta Takač.
Povodom nacionalnog praznika, prijem je priredio generalni konzul Mađarske u Subotici Janoš Babić, koji je okupljenima preneo poruke premijera Viktora Orbana kako je ponovo vreme za odbranu slobode i hiljadugodišnice kulture Mađara.
„Herojima iz 1848-49 i svim narednim generacijama možemo zahvaliti da se danas ne borimo sa oružjem. Mi moramo da se sećamo njihovog primera i na osnovu toga naučimo svoju decu mađarski jezik i ljubav prema domovini“, poručio je konzul.
U Mađarskoj je to neradni dan, državni praznik, dok će se ovaj datum u mnogim drugim državama u mađarskim zajednicama proslavljati tokom predstojećeg vikenda.
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Tu bistu na zid Nepkora postavio je Kasa Jožef. To je najveći plagijat koji je urađen naknadno na toj zgradi,Naime Kosut Lajoš nema ništa sa Nepkorom ni fizički a ni ideološki. Taj čin je zloupotrebljen kao svojatanje Nepkora samo za ‘mađarsku stvar ‘. Ove su vrlo bitne činjenice jer zgradu su gradili i donirali većinom građani Subotice koji poreklom nisu bili Mađari ,a nisu ni odobravali antieuropsku komunističku ‘revoluciju ‘ Košut Lajoša…