Dok poslodavci radije „plaćaju penale“ nego što zapošljavaju osobe sa invaliditetom, te osobe su u dilemi da li, i kada im se ukaže prilika, da prihvate posao, jer mnogi sumnjaju da im od toga zavisi dalje ostvarivanje prava na socijalnu zaštitu. Izlaz iz ovog kruga Udruženja osoba sa invalititetom u Subotici traže sa predstavnicima lokalne samouprave.
Kuda i kako dalje nakon obrazovanja – pitanja su koja su predstavnici udruženja osoba sa posebnim potrebama uputili donosiocima odluka na današnjoj panel-diskusiji povodom 3. decembra, Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom. Jer, osam od deset poslodavaca, po njihovim podacima, radije plaća „penale“ nego što zapošljava osobe sa invaliditetom. Ono što ih takođe muči jeste – potire li ostvarivanje radnog ostala prava iz socijalne zaštite koje uživaju.
Izvor: RTV
„Mi većinom plaćamo kaznene poene, tj. poslodavci, nezapošljavajući osobu sa invaliditetom, a ta osoba i te kako može, barem četiri do šest sati, nešto da pokaže i uradi. I to je korisno za osobe sa invaliditetom, jer su uključeni i, da podvučemo – nisu u četiri zida“, svedoči Suzana Skenderović iz Udruženja „Zvuci srca“ iz Subotice.
„To je najveća dilema koja postoji kod osoba sa invaliditetom – da li se odreći usluga socijalne zaštite zarad zapošljavanja“, upozorava sekretarka Društva za cerebralnu i dečiju paralizu u Subotici Ljiljana Beganović.
Iz subotičkog budžeta godišnje se izdvaja više od 230 miliona dinara za potrebe osoba sa invaliditetom, a oni ostvaruju i prava na umanjenje računa za komunalne usluge od 30 do 100 procenata. Bar u slučaju lokalne samouprave – jedno pravo drugo ne potire.
„Jedno drugo dopunjuje i to je najmanje što lokalna samouprava može u ovom momentu da učini, a to je taj put ka izgradnji inkluzivnog društva, društva u kom svakog pojedinca tretiramo na način kako zaslužuje, a to je da ima dostojanstven i kvalitetan život i pravo na rad“, poručuje članica Gradskog veća zadužena za socijalna pitanja Đenđi Seleši.
Do posla, uz podršku institucija, dolazi se kroz javne radove, ili kroz subvencionisanje njihovog zapošljavanja.
Izvor: RTV (Boris Šuman)