Varga: Vlast nezainteresovana da pomogne migrantima

Predstavnik humanitarne organizacije Istočnoevropska misija Tibor Varga izjavio je danas u Subotici da više od 100 migranata u tom gradu, na različitim lokacijama boravi na otvorenom bez vode, hrane, tople odeće i obuće, a da vlast nije zainteresovana da pomogne „onima koji se nalaze van sistema“.

migranti

Varga, koji godinama svakodnevno pomaže izbeglicama, rekao je da nema puno nade da se ovim ljudima obezbedi smeštaj, jer „ni vlast, ni Komesarijat za izbeglice nisu zainteresovani da se brinu o njima zbog toga što su van sistema“.

On je rekao da je situacija ista i u Beogradu, gde se takođe nalaze izbeglice kojima treba pomoć, a ne mogu da je dobiju.

„Ovim ljudima bi trebalo obezbediti bar stiropor koji bi bio postavljen u prostoru stare Ciglane gde spavaju, jer su izloženi niskim temperaturama i prehladi“, kazao je Varga agenciji Beta.

Varga je kazao da Srbija ima kapaciteta da smesti te ljude i da je država „dobila novčanu pomoć za ove namene“.

On je podsetio da je 2012, usled velikih hladnoća, vlast privremeno smestila izbeglice u jedan od napuštenih objekata na Paliću.

„Tada smo umeli da obezbedimo brz smeštaj ljudima koji su se smrzavali bez obzira da li su oni bili registrovani ili ne, a ove godine izgleda da nema te volje. To je jako žalosno, jer je u suprotnosti sa onim što su predstavnici vlasti u proteklom periodu javno izjavljivali“, kazao je Varga.

Dodao je da za sada samo pojedinci u saradnji sa pojedinim dobrovoljcima pokušavaju svim snagama da obezbede onoliko pomoći koliko je moguće za zbrinjavanje migranata koji su van sistema.

Upozorio je da čak i organizacija „Lekari bez granica“ retko dolazi da obiđe ove ljude, te da je pojedinim humanitarnim organizacijama zabranjeno da pomažu ljudima koji se nalaze van sistema.

„Ne dozvoljavaju nam ni unutar, ni van sistema da pomažemo ljudima. To je na birokratski način urađeno, jer nam je rečeno da ljudi imaju sve i da ne treba nevladine organizacije da tamo budu. Zvanično smo od Komesarijata za izbeglice i nadležnog ministarstva zatražili dozvolu da radimo sa izbeglicama kod graničnog prelaza, ali je nismo dobili“, rekao je Varga.

On je dodao i da nije primetio da radnici Centra za socijalni rad redovno izlaze na teren i proveravaju da li među migrantima na otvorenom ima maloletnika bez pratnje roditelja.

Taher Han je došao iz Pakistana i gotovo mesec dana boravi na otvorenom u prostoru stare Ciglane u Subotici gde pomoć u hrani i odeći dobija od humanitarnih organizacija.

On je do sada tri puta pokušavao da pređe granicu sa Mađarskom ali, kako je rekao, kažnjen je i vraćen nazad.

„Ne želimo u kamp. Naš cilj je da pređemo granicu. Mi smo ovde sada, založimo vatru da se zgrejemo u ovoj hladnoći. Znamo da vlasti u Mađarskoj ne puštaju samce preko granice i to doživljavamo kao kaznu, ali se nadamo, i pokušavaćemo ponovo i ponovo“, kazao je Han.

Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević rekao je agenciji Beta da je jasan stav države da migranti treba da dođu u prihvatne centre, a ne da budu na otvorenom i da će tada imati svu neophodnu pomoć.

„Nećemo otvarati alternativne kampove, podsticati da neko boravi van centara i van sistema, jer to nije u redu. Niko ko je zakucao na naša vrata nije ostao van centra, niko nije ostao bez kreveta, bez toplog obroka i tako će biti i u buduće“, kazao je Ivanišević.

On je rekao da nigde u svetu migranti ne kreiraju migrantsku politiku već da nju vodi vlada države u kojoj se oni nalaze, te da neće biti organizovana alternativna vrsta pomoći u alternativnim centrima.

Prema njegovim rečima, Srbija će najverovatnije već u januaru pokrenuti program dobrovoljnog povratka migranata u zemlje porekla koji finansira delegacija Evropske unije.

Tri autobusa iz prostora subotičke Ciglane sa oko 150 migranata, juče su se uputila ka Prihvatnom centru u Preševu gde ima oko 500 slobodnih mesta.

U Ciglani trenutno boravi oko 70 ljudi, a Mađarska i dalje propušta oko 10 ljudi dnevno preko granice, pa ljudi više meseci čekaju na dugim listama za prelazak u tu državu.

 

Beta



KOMENTARI

  1. punisher kaže:

    eto problema. ovi nece u kampove a oni nece da ih sakupe. I sta dalje? ljudi ko zna kakvi, slobodno setaju nasem gradom bez dokumentacije i bez icega, bukvalno su van zakona, ko da su nevidljivi. I kako dalje? to nikog ne interesuje, bitno je da su Ivanisevic i Vulin uzeli pare za njih. Toliko i o nasim briznim politicarima

  2. Daddy kaže:

    Svaka cast gospodinu Tiboru Vargi na ljudskosti, nego da li treba znati gde stati?

    Da ne bi mozda trebalo da ih se prati po gradu i okolini Subotice i da se dizu satori, organizuje grejanje, hrana i medicinska nega „gde god oni sto nece da se prijave odluce da ce da prespavaju TU noc“?

    „““Ne želimo u kamp. Naš cilj je da pređemo granicu.“““

    Pod hitno deportovat sve koji nece da se prijave!

  3. Kobilinda kaže:

    Gos’n Varga, pogrešili ste adresu… Javite se vlasti u komšiluku – gos’n Orbanu. Kod njega je propusnica za izbeglice. Ako Orban kaže „gyere ide“, onda više nikakvi stiropori, šatori, kurcipalci, nisu potrebni…

  4. strasno kaže:

    Hahha,pa naravno da nece da im pomaze ni ne treba ima dosta nasih ljudi koji zive u bedi ceo zivot! Pa bolje njima da pomazemo nego ovim ljudima… da li ste vi videli kakve telefone oni imaju?! Pa bre ako si ti jadan i bedan otkud tebi najnoviji i najskuplji telefoni?! Pa sta da ih zalim ja licno cu da ih gazim kao sto oni gaze i unistavaju nas da li ste vi bili na Palicu,Radanovcu,Kelebiji da vidite sta su „jadni“ ljudi uradili kucama ?! Pa siluju devojke pljackaju,kradu,otimaju …i mi njih da zalimo?! Pa ne sme covek vise ulicom proci od njih,zenama dobacuju…hajde lepo otidjite vi u njihovu drzavu pa praktikujte srpske obicaje …pa nece vam bre roditelji grob naci tamo! A ne da vas prime i ugosto i prave humanitarne organizacije za vas

  5. easy58 kaže:

    danas je nadjen smrznut nas sugradjanin na V Radanovcu dva dana je smrznut gde je varga dobrica da vodi brigu o tome, gde su voline i ivolinesicevici zabrinuti za to ili su i oni pomalo takve krvi pa im drago sto nas ima manje ??? meni tako izgleda nazalost.

  6. Subočan kaže:

    @strasno
    Ne znam šta bih rekao u vezi tvog komentara… Bedan i ksenofobičan, to bi možda moglo da ga opiše. Oni koji su ga ocenili najvećim brojem „zelenih palčeva“ su rekli svoje. Jadno, u svakom slučaju…

  7. nemanja kaže:

    dobro je to sto mozemo jeftino kupiti hasis i marihuanu…

  8. ludak kaže:

    gospodine varga cini mi se da radite u nekoj nevladinoj organizaciji za debelu platu. Da li bi isto tako pomagali ove izbeglice da kojim slucajem ne primate toliku platu? Ajde lepo sa njima u kamp, pa im dizi moral i tesi ih. A za sve ostalo pitajte vaseg Orbana sto ih ne pusta. Da ovako nesto izjavis u Madjarskoj, Varga letio bi odavno iz te zemlje ali u Srbiji sve moze pa tako i da ovi iz nevladinih organizacija seru pa nama svaki dan.

  9. Charly Bravo Beta Tango kaže:

    Razne NGO i trgovci ljudima sa svojom cesto zajednickom stratetigijom svercovanja ljudi iz Azije i Afrike u socijalne sisteme EU, pokusavaju iskoristiti uopsteno zimu, a trenutne niske temperature im idu posebno na ruku da bi izazvali jednu vestacku humanitarnu krizu. Posto im je u Septembru 2015 godine u Budimpesti uspelo da izazovu humanitarnu katastrofu (Keleti palyudvar) i krizu drzavnog sistema, jer je u situaciji totalne anarhije kada su izbeglice stvar uzele u svoje ruke i potpuno ignosirale uputstva i naredjena vlasti suverene Republike Madjarske i kada je jedino moguce resenje Madjarskih vlasti bilo otvaranje oruzane vatre po izbeglicama koje su prouzrokovale divlji stampedo kroz drzavu. U takvoj situaciji Angela Merkel otvara Nemacke granice i stvara ventil kojim je sprecen oruzani masakar jedne potpuno zaludjene, neuracunjljive, i van svake kontrole ogromne ljudske mase, i uzimajuci u obzir organizacionu i ekonomsku moc Nemacke odlucuje da sprovede deeskalizaciju situacije. Taj gest je potpuno pogresno shvacen kao „poziv“ izbeglicama da dolaze u Nemacku, narocito medju priprostom populacijom kako Arapa tako i onih koji su samo sticajem geografskih okolnosti Evropljani. Tome valja dodati i razne Evropske politikante koji pokusavaju da pokupe poene kod nize intelegintnih gradjana, trubeci okolo da je A Merkel izazvala izbeglicku krizu. Ovaj trenutni pokusaj da se isprovocira humanitarna katastrofa i spekulisanje da ce A. Merkel ponovo otvoriti granice za masovni egzodus je unapred propao, iz prostog razloga jer se ove godine u Nemackoj odrzavaju izbori u 3 savezne drzave kao i izbori za Bundestag odnosno za saveznog kancelara. Onaj ko bi se u takvoj situaciji usudio da samo otskrine vrata izbeglicama, pokopao bi ne samo svoju politicku karijeru nego i egzistenciju partije koja ga je kandidovala.

OSTAVITE KOMENTAR