Preći srpsko-mađarsku granicu postao je ispit strpljenja, jer iako su odavno prošle gužve vezane za letnju sezonu i godišnje odmore kada je za vikend granicu prelazilo i do 100.000 putnika, na najfrekventnijim prelazima na Horgošu i Kelebiji ponovo se čeka satima za prelazak granice. Osim Horgoša jedan, graničnog prelaza koji povezuje auto-puteve dve zemlje, postoji i Horgoš dva prelaz, izmešten sa glavnih saobraćajnica, koji radi od 7 do 19 časova, upravo da bi se lokalnom stanovništvu olakšao prelazak granice u sezonskim špicevima, ali ni to ne olakšava situaciju.

Stanje nije ništa bolje ni na graničnom prelazu u Bačkim Vinogradima, koji radi od 7 do 19 časova, a gde se i pre podizanja rampe formiraju kolone vozila, a najmanje opterećen je granični prelazu u susednom selu Bajmok, koji zbog lokacije nije „usput” putnicima za Segedin ili Budimpeštu.
Ono koji ostaju zaglavljeni u redu za granicu primećuju da pravila više nema, te da su povremeno podjednako opterećeni i dani u sredini sedmice, kao i dani vikenda, a da mađarski službenici kontrolu rade detaljno i bez velike žurbe. Tema prelaska granice bila je na dnevnom redu i nedavnih razgovora ministra policije Nebojše Stefanovića sa mađarskim kolegom Šandorom Pinterom. U zvaničnom izveštaju sa ovog susreta navodi se da se razgovaralo o saradnji policija tokom predstojećih zimskih praznika. Mađarski ministar policije Pinter pojasnio je da je bilo reči o merama koje će biti preduzete kako bi naši građani mogli lakše da prelaze granične prelaze.
U isto vreme iz vrha mađarske vlasti stiglo je i upozorenje da se pred predstojeće zimske praznike može očekivati ponovno uvođenje sistematskih pregleda na šengenskim granicama. Sistematska kontrola uvedena je krajem aprila, ali ubrzo je i suspendovana zbog toga što je praktično izazvala krah na svim spoljnim granicama šengenske zone.
Zbog toga su zvaničnici savetovali da se na prelazak granice krene i dva sata ranije, mada su čekanja bila i duža. Mađarska je opozvala odluku o sistematskoj kontroli 9. maja ove godine, ali sada se u zvaničnom saopštenju severnog suseda kaže da se ponovo može očekivati uvođenje sistematskih kontrola na spoljnoj granici Šengena.
Zbog gužvi na granici Mađarski pokret uputio je pre nekoliko dana otvoreno pismo ministarstvu unutrašnjih poslova Mađarske dr Šandoru Pinteru sa molbom da pomogne u rešavanju problema zbog dugih čekanja na srpsko-mađarskoj granici. U pismu se kaže da su mnogi Mađari iz Vojvodine potražili posao preko granice, i da višečasovna čekanja zagorčavaju život vojvođanske mađarske zajednice.
Između pograničnih delova dve zemlje i do sada je stanovništvo intenzivno prelazilo u potrazi jeftinijom hranom, ali to osim u danima vikenda i povremenim dnevnim špicevima nije uzrokovalo ovolika zadržavanja na granici, te mnogi ipak ovu situaciju povezuju sa pooštrenom kontrolom mađarske policije i carine.
U isto vreme, naša carina saopštila je i da se gradi novi granični prelaz na Bajmoku, koji sada funkcioniše praktično iz metalnog kontejnera, te da će produžiti radno vreme. Očekuje se i da će i to doprineti rasterećenju saobraćaja na najfrekventnijim prelazima Horgoš i Kelebija.
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Na mađarskoj granici nisu gužve zbog kontrole nego provode svojevrsni štrajk kako bi izborili neka svoja prava. Nemoguće da je potrebno 25 minuta za 6 automobila koji stoje u redu da se pregledaju. Šta će tek biti kada zaista počnu gužve…po ovoj računici za 100 automobila bi im trebalo 7 sati.
Mađarski carinici su ljudi koji neznaju šta će sami sa sobom. Prilikom dolaska na njihovu stranu nije mi se jednom desilo čak kada sam išao i grupno sa svojom organizacijom da se bukvalno iživljavaju . Obraćaju nam se na Mađarskom, nekolicina nas je pokušala ostvariti kontakt na Engleskom no nije nam pošlo za rukom sve dok im se članica naše grupe Etel nije obratila na njihovom jeziku i kada su videli UTLEVEL nasmešili su se, objasnila im je da nismo nikakva banda kako je jedan od Mađarskih carinika nas nazvao pre obraćanja Etele na Mađarskom. Tek posle kada su videli koja njihova unutrašnja služba je svojim vozilima došla po nas zaćutali su. Ti koji su došli po nas su za njih za te carinike pojam u Mađarskoj i od to doba lično ja nemam problema. Da li sam ostao u nekom registru ili šta li je zaista neznam. Samo znam da se desio smrtni slučaj sa našim državljaninom kojem zatvorenom u zgradi Mađarske carine nije pružena medicinska pomoć. Mađarski carinici su pojedini ljudi koji su sadistički raspoloženi ne samo ka građanima Srbije nego ka svim ostalima koji nisu plod njihovog drveta.
@Pravdoljub
Čitajući vaš komentar smo shvatili da ste vi izuzetno važna i posebna ličnost, kojem pripada specijalan tretman.
Da ne znam ko ste, na osnovu vašeg komentara bih pomislio da ste neki predsednik ili kralj neke bogate afričke države sa specijalnim privilegijama ili glavni šef neke mafijaške organizacije.
A inače u pravu ste sigurno, u Mađarskoj kad zapošljavaju carinike, u CV-ju gledaju da izaberu one najsurovije, najružnije i najkrvoločnije, po mogućnosti da su jako agresivni i da iza sebe imaju barem nekoliko krvavih tuča sa smrtnim ishodom, ili barem polomljenim ekstremitetima neprijatelja i po mogućnosti da su što svežije pušteni sa izdržavanja zatvorske kazne.
Smešni ste, Pravdoljube….
@Krivoljub
Gospon Krivoljube….voleo bih da znam koji je vas nadimak sa najduzim stazom ovde…to sto je Pravdoljub rekao je apsolutna istina (on je retko kad u pravu i retko kad ne tera suprotno od razuma, ali sad je u potpunosti u pravu).
Madjarski carinici su bandetina likova koji su bogatstvo stekli reketiranjem ljudi koji prelaze granicu. To je skupina bagre koja se izivljava na gastarbajterima, drzavljanima Srbije i svima drugima koji im se ne svidjaju, a najveci narko dileri, krimosti i ostali sljam/stub drustva bez problema prelazi tu granicu….cast izuzecima, ima tamo mozda jedan ili dvoje koji su primer korektnosti i normalnosti – ovo ostalo je davno spremno za Csillag.
A da ja neznam ko si ti tada bih možda dao i komentar ovako ću bolje ćutati jer 🙂 tek si ti meni smešan KRIVOLJUBE..Inače hvala ti na komentaru kojim mi podižeš rejting.
Sta se vi novinari pravite ludi pa cak i mala deca znaju da su madjarski carinici u tihom strajku jer su im pohapsili bandu otimaca pa sada oni teraju mak na konac i stvaraju guzve a vi pisete tu neke kvazi teme napisite sta je prava istina ako ste ikakvi novinari!!!
Stormvače hvala ti 🙂 nasmejo si me slatko ne što si me branio nego što si napisao da retko kada imam pameti JBGA , retkost ko danas ima zdrav razum u ovim uslovima. Živ i zdrav bio. 🙂
volela bih da ne moram ovo da kazem, ali pravdoljub je u pravu. pitanje je samo sto mi moramo oko ovog da se raspravljamo, kada srbija i madjarska nikada u istoriji bolji odnos nisu imali. da li nas vodja ne moze sa kolegom da porazgovara o ovom jako bitnom problemu. niti hu, niti sr nikada, ali nikada nece biti civilizovane zemlje. dugo putujem ovim granicama, nije bilo dobro ni za vreme tita, a ni tih godina se nije razlikovao prelazak kod madjara. sve je ostalo isto, ni korak ni u jednoj zemlji napravljen nije. od madjarske sada ocekujemo nesto, samo zato sto su u eu, ali to nije garancija za visi nivou kulture ili visi radni moral. eu su samo standardi i propisi koji moraju da se ispune, ako hocemo da budemo u toj zajednici, ali mentalitet ljudi ne moze, niti se trazi da se promeni. sad pitanje je, da li smo mi madjari takvi genetski ili ih je napravio ruski „mrak“ takvim.
Ne znam šta bi na ovu temu rekli ljudi,koji gotovo svakodnevno prelaze granicu ? Pre mesec dana sam na prelazu Kelebija čekao pola sata za ulazak u Mađarsku. U avgustu sam na Horgošu tokom jutarnjih sati čekao pola sata za ulazak ( autobusom ) u Mađarsku. Sledeći dan sam pri prelasku granice čekao 4 sata,ispred nas je bilo desetak autobusa sa KS oznakama. Iskustva su razna.
@Pravdoljub
Svaki put kad vi nesto pametno i razumno velite…ja cu sigurno biti uz vas Pravdoljube, isto vazi i u suprotnom smijeru…kad nesto namerno maliciozno kazete, ima da budem najljuci protivnik. 🙂