Za i protiv gradnje kuća za migrante

Više od 3.700 građana potpisalo je peticiju kojom se protive izgradnji kuća za migrante u Subotici. Nadležni poručuju da se objekti grade za eventualni privremeni smeštaj i da nema razloga za zabrinutost.

Od pojave informacije da će se sredstvima Kraljevine Norveške graditi objekti za smeštaj migrantskih porodica u Subotici, stanari ulice gde je predviđena gradnja iskazuju svoje nezadovoljstvo. Organizovali su i prikupljanje peticije koju je svojim potpisom podržao 3.761 građanin. Mišljenja Subotičana po ovom pitanju su podeljena.

migr

„Ja sam protiv, što se mene tiče. Pitanje je. Ako su pošteni ljudi onda je u redu, ali nikog ne znate ni ko je ni šta je, pogotovo ako su došli sa druge strane zemaljske kugle. Tako da sam ja protiv“,  kaže jedan Subotičanin.

„Ukoliko je to neka donacija koju ne bi inače dobili svakako za neke druge svrhe onda ne vidim problem u tome“, dodaje njegov sugrađan.

„Ja mislim da njima treba pomoći, ali ih ne treba naseljavati“,  zaključuje treći anketirani.

Povodom ovog projekta saopštenjem se oglasio i Savez vojvođanskih Mađara koji se usprotivio gradnji, optuživši državnog sekretara Nenada Ivaniševića da politika koju vodi u migrantskoj krizi nema dodira sa realnošću. Ivanišević ne želi posebno da komentariše ove optužbe, a građanima poručuje da nemaju razloga za zabrinutost.

„Nema nikakvog govora o naseljavanju migranata, o trajnom zbrinjavanju ili dodeli stanova migrantima. Dakle, to je ono što je važno da kažemo našim sugrađanima i ovo je moja poruka – niko nema razloga ni za kakvu zabrinutost, pogotovo vezano za ovaj projekat“, smatra Ivanišević.

Sam projekat predviđa izgradnju objekta za eventualni smeštaj šest porodica koje zatraže azil u Srbiji tokom narednih godinu i po dana. Potom objekti ostaju u vlasništvu Gerontološkog centra.

„U ovom momentu nemamo nikoga ko ispunjava uslove da bi te objekte i koristio. To je prosto predviđeno kao jedna od mogućnosti da se i prihvatni centar u Subotici rastereti. S tim što u Subotici u ovom momentu ima 130 migranata ukupno. Dakle, ne govorimo o nekom velikom broju i meni je stvarno žao što je došlo do određenog nerazumevanja jedne manje grupe ljudi“, dodaje on.

Peticija je predata Sekretarijatu za građevinarstvo Gradske uprave i nije poznata njena dalja sudbina. Što se projekta tiče, ukoliko prođe sve procedure, gradnja se očekuje na leto, a završetak na jesen.

Lokalna vlast se, za sada, nije oglašava povodom ovog projekta, pošto je njegov nosilac pokrajinska institucija. Opozicija u Skupštini grada je tražila održavanje vanredne sednice na ovu temu, ali nije poznato da li će biti i zakazana.

 

RTV



KOMENTARI

  1. marijana kaže:

    Danas je izgleda jako moderno biti human prema kerovima. To ko nema kera skupog da ga seta po gradu i ko ne deli na društvenim mrežama sadržaje tipa :“Jadan pas hladno mu je udomite ga. ..“ taj nije IN.
    A prema ljudima koji su pobegli od rata nemamo nikakva osećanja. To je sasvim ok da ih pljujemo i bežimo od njih kao da su šugavi. Kakvi smo mi ljudi postali?

  2. građanin kaže:

    Normalno da se „nadležna lokalna vlast“ nije oglasila …. pa trenutašnja vlast nema mozga da išta uradi sama!! sve se radi po direktivi iz Beograda.

  3. stormwatch kaže:

    Gradi i ne pitaj nikoga. Humanost uvek treba da je na delu.

  4. Gradjanka kaže:

    Neka im Norvezani prave stanove u svom dvoristu…Lako je biti human preko tudje grbace..

  5. Anonimni kaže:

    Opšti strah od 6 (šest) porodica? Nešto debelo ne valja: ili brojka ne štima, ili je nešto mnogo gore u pitanju. Razmislite.

  6. Ana kaže:

    Gde moze u Subotici da se smesti samohrana majka ili otac ako su u situaciji da nemaju gde? Mogu samo u socijalno na RAZGOVOR, a smeštaj nemaju. Nemam nista protiv da se pomogne ljudima ali pomozite i građanima Subotice. Koliko je starih, bolesnih, beskućnika po gradu… Njih niko ne vidi..

  7. stormwatch kaže:

    @Anonimni

    Veca panika za 6 porodica koje su sve izgubile u ratu nego povodom novog masovnog oboljenja od malih boginja i to usred nevakcinisanja dece koje prepisuju govnjivi internet „specijalisti“. Suboticani su pojebani 10000%, nesto tamo gadno ne valja i to na ovakvim forumima izuzetno dolazi do izrazaja.

  8. Kule kaže:

    @marijana
    A što ih ti lepo ne udomiš kod tebe kući? Već kada ti je toliko stalo do njih…
    A da se sagrade te kuće recimo u tvom dvorištu ili pored tvoje kuće?
    Ponudi, nemoj samo laprdati….

  9. Lenin kaže:

    @marijana „A prema ljudima koji su pobegli od rata nemamo nikakva osećanja.“
    Čudno!Samo mladići beže sa ratom zahvaćena područja?!Tu i tamo stigne koja devojka.One su ostale da se bore?Ili su već većinu kamenovali?
    Ne bi imao ništa protiv da se gradi za njih veći i savremeniji prihvatni centar,ali da ih primimo,jeste.Neka idu i ostanu tamo gde su ih pozvali.Što neće u bogate arapske države,Saudijsku Arabiju,Katar,Kuvajt,Ujedinjene Arapske Emirate… i dr?Zato što ih neće da prime.Emirati već odavno se ogradili sa ogradom.A,recimo u Japan nema šanse da i jedan muslim uđe.Fertik.O ovom više ne raspravljam.
    A Norvežani bi da se svoje škart,nepodobne,nepoželjne migrante reše na svaki mogući način.Čak i da finansiraju izgradnje kuća u državi,gde će sredstva za to bar u 50% završiti u privatnim džepovima!?6 kućica u nizu za 300.000 evra?Smešno!Višespratnica sa barem15-20 solidnih stana se može izgraditi od tih para!

  10. PAULINA kaže:

    uvek je lako biti human preko tudjih ledja..ja licno sam protiv jer ima jako puno nasih siromasnih ljudi kojima se ne pomaze….citamo u novinama da ljudi gube stanove jer su toliko siromasni da nemaju sta da jedu a pogotovo nemaju da placaju racune, dolaze izvrsitelji i jednostavno ih isele, i ti ljudi zavrsavaju na ulici…i sve vise je takvih ljudi, cak i u mom okruzenju, i NIKO IM NE POMAZE…pa gde su onda ti dobrocinitelji i humanitarci, gospodo , a ovamo se ulaze i pomaze migrantima, koji su zaglavili kod nas, JER NIGDE NE TREBAJU, i ovi ne beze od rata, jer ti bezeci od rata su vec davno van Srbije, tako da nemojte zamajavati ljude…..i bas me briga da li sam humana ili ne, ja uvek pomognem kada mogu, a migranti nikako ne spadaju u tu kategoriju, jer su izuzetno bezobrazni, i U OPSTE NE POSTUJU ZAKON DRZAVE U KOJOJ SU SE ZATEKLI, KRADU, OTIMAJU, NAPADAJU , A O TOME SE NI NEPISE,,,

  11. Free W kaže:

    @Marijana

    ti mora da si s/A/fetova sestra :0) taman vas dvoje da udomite po par migranata ili „spavaca ‘kako ih normalan svet zove i super…a ako neko pomaze psima ili drugim zivotinjama to nije moderno to je stvar izbora…

  12. punisher kaže:

    bice bolje za vase „jadne “ dodjose da se ipak ne gradi. A vreme bi bilo da ivnisevica proglasimo za izdajnika

  13. By the way kaže:

    Necu azilante u svojoj blizini i tačka !
    Imam pravo da to zahtevam od svoje države… Politicari kad se dočepaju vlasti zaborave interese svog naroda . Neka ih maršal Vučić naseljava pa i privremeno u Beogradu.

  14. laki kaže:

    ti ljudi su izjavilibda su oni doslu u Evropu da uzimaju pomoc , da sire islam , a ne sa rade ….. kakvi smo mi ljudi …. da rintamo a drugi da uzivaju Pa toga ima i ivako kod nas ….
    jos jedan potpis vise !

  15. dva u jedan kaže:

    @Paulina, ni ne znate koliko ste u pravu! Humanost je nesporna i potrebna, ali u ovom slučaju reč je o planskom širenju islama na Evropu slanjem „migranata“ (dve trećine mladi i ratno sposobni muškarci) sa ciljem da se svugde gde je to moguće stvore „enklave“ koje će dalje delovati. Tada počinju da deluju ultimativno, kao u većini razvijenih zapadnoevropskih zemalja, tražeći svoja „prava“ – jedan od takvih zahteva je u pojedinim zemljama (Švajcarska npr.) čak da se skine krst sa državne zastave, jer to „vređa njihovu veru“. Sve mora da bude podređeno onome što oni nazivaju „prava vera“, i tu nikakvih kompromisa nema. Sada te zemlje pokušavaju „donacijama“ za izgradnju stanova za migrante, kao u Subotici, da smanje pritisak na sebe, drugim rečima „brigo moja pređi na drugoga“. Evo ih vama, pa vi onda vidite šta ćete sa njima kada se odomaće i počnu da zahtevaju. Neću da ponavljam da to nisu samo kulturološke i genetske razlike koje se (ne) mogu prevazići, nego suštinske koje, sa njihove strane, planirano vode jednog dana u sukob do konačnog rešenja: ili mi – ili vi, trećeg nema uprkos spremnosti ove strane da bude humana i pomogne svim nevoljnicima bez obzira na veru i rasu. Ko želi može na primer na you-tube naći niz dokumentaraca o tome šta se dešava u velikim zapadnoevropskim metropolama (pa i u SAD) gde su ih prihvatili i naselili u većem broju. Ako može negde da se potpiše ta peticija voleo bih da je potpišem, mada ne verujem da će od toga biti koristi. Nahraniti, napojiti, obući ako treba i poslati dalje, neka oni koji su zakuvali „arapsko proleće“ rešavaju njihovu sudbinu! Ako ne znate kako, pitajte čika Orbana!

  16. starosedeoc kaže:

    Oce i oni biti zaposleni u drzavnu administraciju ko ovi sto su dosli vamo dodjosi?

  17. m-432 kaže:

    Zašto su izabrali Suboticu za gradnju kuće migrantima; U ovoj zemlji ima dovoljo praznih prostora za gradnju. Ima tu dosta izbeglica i došljaka, koji žive na našim grbačama. U Južnoj Srbiji ima dovoljno praznih prostora, neka grade tadmo. Mislim da Norveška nije izabrala baš Suboticu, nego te pare namenio Srbiji. Pa Srbija neka traži na drugom mestu placeve za izgradnju.

  18. . kaže:

    Neka daju kucu onima koji placaju kiriju a jedva imaju za hranu!!!Ne ovi koji dolaze i donose nam razlicite bolesti!!!!

  19. nja kaže:

    Do nas nije stigla peticija,u pitanji je deo Pescara,a rado bismo je potpisali! Ovo nije normalno, I onda se pored svega nadju ljudi koji se pitaju zbog cega protesti? Evo zbog ove I slicnih situacija! Zbog toga sto se grade objekti u kome ce,kako oni kazu,biti privremeno smesteni azilanti koji su u procesu za dobijanje azila u Srbiji,a gomila nasih sugradjana kopa po kontejnerima I spava pod vedrim nebom. Zbog toga sto posten seljak kod nas ne moze od raznih nameta obezbediti sebi normalan zivot,a kamoli lagodan,a mi prodajemo najbolje oranice Arapima! Zbog toga sto starlete dobijaju hiljade € da tresu silikonima,a deca nam sviraju po ulicama I lece se Sms-om! Ali nikad nismo bili slozni,pa zasto bi sad …

  20. Lenin kaže:

    @m-432 „Zašto su izabrali Suboticu za gradnju kuće migrantima…“
    Subotički gerontološki centar,ustanova preko koje se najlakše presisaju pare u privatni džep.To naš Joda itekako zna.

  21. @Iva kaže:

    Potpisujem, samo recite gde da idem, protiv gradnje kuca migrantima, privremeno….Da li neko od Vas prati vesti, sta rade po Evropi? Koliko je bilo silovanja zena, ubistava i naravno imaju zacrtano svugde mora biti samo islam i nista drugo. Sta su do sada radili po Subotici? Trazite policijski izvestaj, svi imamo pravo da znamo sta se desava po gradu od kada oni dolaze i borave ovde. Koliko povredjenih mladih ljudi, koliko opljackanih kuca, koliko naseljenih praznih kuca? Kako je Orban rekao, imamo pravo birati ko ce nam biti komsija. Cela drzava potpisuje peticiju protiv odluke Brisela, jer se niko ne slaze sa nasilnim naseljavanjem migranata. Mi nemamo dovoljno bednih, gladnih beskucnika, koji su nekad radili i placali porez i sve doprinose ovoj drzavi, a sada penzija mizerna, socijalna pomoc ili nista? Ko njih pita gde spavaju i sta jedu?

  22. Afet kaže:

    Gde moze da se podpise peticija protiv rvata madara i bunjevaca mrzitelja drugih nacija i rasa??
    Umesto da ste srecni sto ce neke porodice biti smestene i srecne vi ste ljubomorni gordi i oholi to su smrtni grehovi SUBOTIKANI…

  23. Lenin kaže:

    @Afet sa S ili bez
    Dobro bre jado.Samo nam reci,jesi već primio u sebe kojeg migranta?

  24. rax kaže:

    Mi ovde imamo posla sa jednim diskutantem, kojeg obavezno treba preskociti, on je tu samo da provozira. ne znam da li mu je iq zaista tako nizak ili se samo pravi, ali ne bi trebalo snjih zalaziti u diskusiju, jer on zaista nije vredan paznje. on ne zna da smo mi dok on nije dosao ovde ziveli lepim zivotom i to svi zajedno, da nismo ni znali ko je koje nacije i vere.

  25. Lajčo kaže:

    Jel to na Cecina šminkerka koja je onomad uhapšena zbog širenja laži i panike za vreme poplava?
    Mislim da se kvalifikovala za „Parove“. Tamo je njeno društvo.

  26. ludak kaže:

    nije bitno sta radi i cija je sminkerica…bitno je ono sto se desilo.

  27. AFET kaže:

    bitno je to da ta ludaca je lazov ludace

  28. Lenin kaže:

    @AFET Započni ti sam peticiju.Pa ćemo otići da podpišemo.

  29. ludak kaže:

    @ afet

    Afete, je si li primio neke izbeglie kod tebe kuci, da li im pomazes, ajde priznaj da nisi….dosta je vise laznih humanista. A Afete ako ti se ne svidja kako Suboticani razmisljaju povodom ovih izbeglica, a ti se onda lepo sa njima preseli na zapad ili u Afganistan. Bas bi se usrecio

OSTAVITE KOMENTAR