Državljani zemalja Zapadnog Balkana ubuduće će za putovanje u šengenski prostor morati prethodno da traže odobrenje od nadležnih službi EU, iako će i dalje biti oslobođeni vađenja viza. Odobrenje će se tražiti ispunjavanjem elektronskog fomulara, a odgovor EU će stizati u roku od najkasnije 72 sata. Onima za koje se utvrdi da predstavljaju opasnost po bezbednost EU biće odbijena dozvola za putovanje, navodi se u predlogu za uspostavljanje novog Evropskog sistema za odobravanje putovanja (ETIAS).
ETIAS – European Travel Information and Authorisation System

Takav predlog Evropske komisije je 19. oktobra potvrdio Odbor za građanske slobode (LIBE) Evropskog parlamenta, a pošto ga u EP usvoje sva nadležna tela, biće prosleđen na usvajanje Savetu ministara EU, rekao je agenciji Beta u Briselu jedan zvaničnik odbora LIBE.
Prema predlogu, građani država Zapadnog Balkana i drugih zemalja kojima nisu potrebne vize za putovanje u šengenski prostor EU bez unutrašnjih granica moraće za uslugu prethodne provere da plate 10 evra, ali će taj trošak pokrivati razdoblje za putovanja od tri godine, odnosno dok traje važnost pasoša.
Od plaćanja te dažbine će biti oslobođena lica mlađa od 18 i starija od 60 godina, članovi porodica državljana EU, kao i studenti i naučno osoblje.
Predstavnica za štampu odbora LIBE Estefanija Nariljos je agenciji Beta rekla da bi ceo postupak u EP trebalo da se okonča do kraja 2017, a potom će o sistemu ETIAS konačnu odluku doneti Savet ministara EU.
Ali, postupak je složen i, objasnila je portparolka LIBE, sistem bi mogao stupiti na snagu za najmanje dve godine, verovatno tek početkom 2020. godine.
Građani Zapadnog Balkana koji žele da putuju i ne treba da vade vize za šengenski prostor EU će prethodno morati da traže odobrenje putem elektronskog formulara u kojem će pored ličnih i podataka o pasošu, morati da navedu i adresu boravišta u Uniji, tamošnji kontakt i zemlju ulaska u EU.
Takođe će morati da „vlasti EU obaveste o tome da li su bili osuđivani za ozbiljne kriminalne prekršaje (terorizam, seksualnu eksploataciju dece, trgovinu ljudima ili drogom, ubistva i silovanja), kao i o boravku u specifičnoj zoni sukoba ili odluci da napuste neku zemlju, i to sve za poslednjih deset godina“.
U obrazloženju predloga za ETIAS podvlači se da će „ovaj sistem omogućiti ranu proveru putnika kojima nije potrebna viza i onima za koje se ustanovi da za EU predstavljaju opasnost kad je reč o bezbednosti, ilegalnoj imigraciji ili pretnji epidemijskih bolesti, odobrenje će biti uskraćeno“.
Elektronski formular s molbom lica da putuje bez viza u šengensku zonu će automatski biti proveren u bazama podataka EU, uključujući Šengenski informacioni sistem (SIS), Sistem ulaska/izlaska, kao i preko baza evropske policijske službe Europol i Interpola, „kako bi se proverilo nije li putni dokument izgubljen, ukraden ili je za tim licem izdat nalog za hapšenje“, navodi se u obrazloženju predloga za ETIAS.
Od lica koje traži odobrenje za putovanje u šengenski prostor EU, kako je navedeno, može biti zatraženo da pruži dodatne informacije, a u izuzetnim slučajevima i zahtev za razgovor.
„Ako tražiocu odobrenje bude odbijeno, biće izvešten o razlozima i uživaće pravo žalbe, uključujući preko suda“, stoji u predlogu.
Izvestilac u odboru LIBE za uvođenje sistema ETIAS, poslanica Kinga Gal je izjavila da će taj mehanizam „znatno doprineti jačanju bezbednosti EU i snažnijem i delotvornijem sistemu zaštite granica i sigurnosti“.
Evropska komisija je stavila do znanja da sada ima 60 zemalja čijim građanima nije potrebna viza za ulazak u EU, a očekuje se da će šengenske granice u 2020. preći 39 miliona stranaca.
Inače, Evropska komisija je 16. novembra 2016. predložila uspostavljanje evropskog sistema za odobravanje putovanja i tada se pisalo da će građani stariji od 18 godina iz zemalja van EU kojima nisu potrebne vize za putovanja u Šengen plaćati „ulaznicu“ od pet evra.
Kako je tada obrazložila EK, cilj sistema ETIAS je jačanje bezbednosnih provera ljudi koji bez viza putuju u šengensku zonu.
Izvor: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Mišljenja sam da u ovom slučaju zeca traže u pogrešnom žbunju.
Teroriste treba tražiti negde drugde, ne ovde.
Sa jedne strane nam stalno govore o potrebi što bržeg ulaska zemalja zapadnog Balkana u EU, a sa druge strane nam prete ovakvim merama, kojih se doduše pošten čovek ne treba bojati, ali je to za svakog potencijalnog putnika u EU dodatno maltretiranje i dodatni materijalni trošak, a da ne pričam o tome da se čovek zbog ovakvih mera u neku ruku oseća i poniženim i bićem drugog razreda.
Ako ovo uvedu, treba i njima po sistemu reciprociteta uvesti iste mere.
Ah, da, zaboravio sam, to je već malo komplikovanije, u svakom slučaju nikako ne valja bilo šta da se novo uvodi i menja.
Sve je to nepotrebno zatezanje međusobnih odnosa.
Ovo je EU verzija američkog sistema ESTA.
Ništa strašno (ako nemaš neku „mrlju“), samo dodatna obaveza i trošak.
Samo da se ovi sadašnji na vlasti ne dosete da uvedu ponovo naplaćivanje izlaza iz zemlje-u tome imaju praksu iz devedesetih (jesu se malo „preobukli“, ali vuk dlaku menja a ćud…).
Kako cemo sada u Morahalom?
pre nekoliko godina je proslo milion ljudi bez papira, medju njima teroristi, ubice, silovatelji i ko zna ko jos bez provere ko je i sta je, a nama viza! Ma mi smo njima najveca budala koga mogu da cimaju kako god hoce a mi jos smo dobri s obzirom da nas neko jase vec 30 godina bez trunka savesti!
Sa zajebavaju ovo je rasizam samo ce rome da zaustavljaju i otezavaju im ulaz u EU po svoja socijalna prava!
Pre nego sto pocnemo da se frljamo izrazima kao raiszam i slicnim, a cije znacenje ocito ne poznajemo, valja nam se podsetiti da je ukidanjem viza ponekim drzavama doslo do enormnog povecanja provalnih kradja po stanovima u zemljama EU, podotovu u Nemackoj. U zemljma EU postaju sve glasniji zahtevi stanovnistva za ponovnim uvodjenjem viznog rezima. Ovde se radi o pokusaju kompromisa izmedju ponovnog uvodjenja viza i vizne liberalizacije.
Samo skupljanje para…preračunajte 39 miliona stranaca kada vam uđe u EU i svaki vam ostavi po 10 eura? Sve ostalo su samo priče za malu decu.
@ Salamander
Ja preracunao. Za sumu od 390 milona € moze da se izgradi 1500 do 2000 metara podzemne zeljeznice. Zavisi kako i gde i u kojoj se EU zemlji gradi, kao i od lokalne konfiguracije terena. Za EU i njen budzet je to stvarno ogromna para. Sta mislis onako, iz cega ce se finansirati upravni postupak oko izdavanja ulaznih dokumenata i namirivati troskovi koji iz toga proizilaze. Veliko je pitanje da li je tih 10 € dovoljno da pokrije troskove za birokratiju i da li mozda EU mora jos da doplati na tu sumu kako bi pokrila materijalna izdavanja u vezi kontrole ulaska stranaca.