Zgrada teatra još nije dobila upotrebnu dozvolu i, koliko je poznato, zastoj je nastao zbog neodgovarajućih materijala koji su ugrađeni u delu zgrade i zbog kojih ne može da se dobije saglasnost protivpožarnog odseka policije
U dogovorenom roku, 22. aprila, završeni su građevinski radovi i poslovi na uređenju dela enterijera na Narodnom pozorištu u Subotici. Bio je to trenutak velikog optimizma jer su napokon okončani poslovi na adaptaciji, rekonstrukciji i dogradnji teatra započeti još 2007. godine. Tada se očekivalo da će pozorište ubrzo biti otvoreno, a gradonačelnik Stevan Bakić najavio je da ta čast svakako pripada Aleksandru Vučiću, predsedniku Srbije, koji se, kako je rekao, založio da završetak teatra bude realizovan kao projekat od nacionalnog značaja.
Nakon 17 godina zgrada je, bar delimično, završena i političari su najavljivali, a pozorišni poslenici se nadali da bi se već od septembra u novoj pozorišnoj sezoni predstave mogle igrati i na novoj sceni. Ipak, za sada se to ne pominje kao izvesno jer niti je pozorište započelo seobu, niti je pozorišna zgrada otvorena. U centru grada lepo sređena zgrada i njena sveže popločana okolina ograđeni su zaštitnom vrpcom i ne može joj se prići. U toku je dobijanje upotrebne dozvole za objekat, a zastoj je, kako je pre gotovo mesec dana saopštio gradonačelnik, nastao kod dobijanja saglasnosti odseka protivpožarne zaštite.
„To se dešava zbog toga što je u početnim fazama rekonstrukcije neko odstupio od projekta i, umesto gipsanih ploča, u potkrovnom delu postavio presovanu piljevinu. Ministarstvo unutrašnjih poslova ne želi u takvoj situaciji da potpiše upotrebnu dozvolu i tako treba da bude. Te nedostatke otklanjamo i nadamo se da ćemo uskoro dobiti dozvolu. Ali ne samo to. Tokom ove četiri godine otklonili smo mnoge nedostatke, nismo mogli da pronađemo dokumentaciju za te prve faze, nervni slom sam doživeo dok smo sve to papirološki doveli u red”, objasnio je pre gotovo mesec dana gradonačelnik Stevan Bakić. Ova otvorena izjava o problemima koji postoje bila je i poslednje zvanično obraćanje na ovu temu.
Prema nezvaničnim informacijama, sporan je deo objekta za koji se smatralo da će naknadno biti trajno zatvoren, nakon što se postavi klimatizacija. Kako se kasnije ispostavilo, privremeno rešenje nije uklonjeno.
„Politika” je poslala pitanja gradskoj upravi s molbom da nadležni objasne u kom delu zgrade i u kom periodu izgradnje su nastali problemi, kako se oni rešavaju i da li to iziskuju dodatne građevinske radove i ulaganja. Takođe, pitali smo koliko vremena je potrebno za njihovo rešavanje, kao i da li postoje još neke nedoumice oko dobijanja upotrebne dozvole za Narodno pozorište i kada se očekuje da budu otklonjeni svi nedostaci.
Ni nakon nedelju dana odgovori nisu stigli te za sada može samo da se nagađa o teškoćama u dobijanju upotrebne dozvole.
Narodno pozorište u Subotici je najstarija zgrada teatra u našoj zemlji, podignuto je 1854. godine po nacrtu Janoša Škultetija i spada u nepokretno kulturno dobro. U poslednjoj deceniji 20. veka u zgradi teatra je zabranjen rad jer više nije bila bezbedna, da bi 2007. godine napokon počeo rad na teatru po zajedničkom projektu kojim su rukovodile vođe oba tima nagrađena na konkursu – Zorica Savičić i Radivoje Dinulović, prof. dr Ranko Radović, kao i Ištvan Hupko, stalni koreograf Narodnog pozorišta, a u timu je kao pozorišni savetnik bio i reditelj Ljubomir Draškić.
Tokom 17 godina rekonstrukcije, dogradnje i adaptacije u kojoj su republika i pokrajina snosile pod 45 odsto troškova, a grad 10 odsto, nekoliko puta su radovi zaustavljani zbog nedostatka novca. Prema ranije iznesenim podacima, u rekonstrukciju, adaptaciju i dogradnju Narodnog pozorišta do 2016. godine uloženo je 950 miliona dinara, a od 2016. godine ukupno oko tri milijarde dinara.
Po okončanju građevinskih radova pozorište je ipak samo delimično završeno. Zgrada teatra sada ima kamernu salu sa 100 do 150 mesta i eksperimentalnu scenu koja dozvoljava modifikacije i može da primi između 100 i 300 gledalaca. U obe sale montirana je najsavremenija zvučna i svetlosna oprema i izolacija, kazao je ranije za „Politiku” Miloš Nikolić, upravnik Narodnog pozorišta u Subotici.
U pozorištu ipak za sada nije obnovljena poznata, „klasična” pozorišna sala, koja je u javnosti nazvana „koncertnom”, a za koju arhitekta dr Radivoje Dinulović kaže da je srce pozorišne kuće.
Bakic kaze da se U POCETNIM FAZAMA rekonstrukcije odstupilo od projekta i u POTKROVLJU umesto gipsanih ploca postavila presovana piljevina. Dakle, zuti su u pocetnim fazama brljali po potrkrovlju. Neuspesan pokusaj svaljivanja svoje krivice na drugog. Sta ocekivati od podlaca.
Kada ćete prestati sa šikaniranjem stanovnika ulica Cara Dušana, Branislava Nušića, Ive Vojnovića, Vladimira Nazora i otvoriti za saobraćaj Nušićevu ulicu u pravcu prema Gradskoj biblioteci?
Ukinuli ste barem 15, ako ne i više parking mesta u ulicama oko pozorišta. I ne samo to nego ni posle skoro 18 godina radova nećete da otvorite Nušićevu za saobraćaj, nego i dalje nepotrebno svaki dan trpimo krkljanac i zagušenje u saobraćaju od pozorišta pa sve do Patrije. Dokle više? Gradonačelnik kaže da je dobio nervni slom zbog ploča od presovane iverice? A ljudi koji žive oko pozorišta imaju svakodnevne nervne slomove već osamnaestu godinu. Znate li vi gradonačelniče šta je (bukvalno) živeti na gradilištu sve te godine?
Dajte nam makar da možemo normalno prolaziti kolima, kad ih već nemamo gde parkirati.
Zasto ne sme da kaze ko je taj NEKO, zato sto su to pajtosi njegovi i njjegovog kuma!!! Jer zato da ga narod ne bi osudio zbog ove lazi nece smeti ni da se pojavi na Duzijanci da primi hleb od sramote koliko laze vec ce to uraditi Nikolic!!
@Nikola
Ma ostavi se ti otvaranja ulica, to sve u centru treba zatvoriti za saobracaj. Samo (taksistima), hitnoj, policiji i vatrogascima dozvoliti…i cao
Gde su ciglje od starog pozorista
@pastrmka, ti si odličan primer samoživog i sebičnog urbanog seljobera. Očigledno u centar dolaziš samo i jedino kad su neki zavičajni vašari, da se naždereš pljeskavica sa besplatnim prilozima. Onda se do duše bespravno parkiraš na mesto za invalide. Ali i njih ko šljivi. Tvoj dolazak u centar je svakako samo par puta godišnje.
BIce kad bude i to je to
@zorica…Kada ti to bude rekao moler, auto mehanicar, elektricar i slicno, a ti vec platila unapred, onda se pomiri sa tom izjavom.
MUP ne plaća karte ni kad ulazi u gradski i međugradski autobus a kamoli da će platiti kartu za ulaz u pozorište- oni su zadnja rupa na fruli zavičajnih vašara seljobera u kulturnom životu Subotice
U poređenju sa radnicima na gradilištu fakat lenštine koje ne rade ništa u paradnoj uniformi
Zaobiđite ih i kod dozvola za otvaranje
Pazi , ovi mi nisu smeli objaviti legitimna zapažanja .Sramota.
@nikola@pastrmka i ostali komentari
Ne radi se ovde o MUP-u nego o bezbednosti posetilaca i glumaca. Međutim, tebe je baš briga za to pošto niti znaš šta je pozorište, niti u njega odlaziš.
@nidžo-da, u pravu si. Subotica je, zahvaljujući korumpiranim političarima iz prethodne vlasti, koji su kasnije preleteli u sadašnju vlast, toliko davno ostala bez pravog pozorišta, da smo svi zaboravili kako pravo pozorište izgleda. I davno smo u pravom pozorištu i bili. (Ne brkati preuređene neuslovne bioskopske sale sa pravim pozorištem).
Zahvaljujući aktuelnoj vlasti, nismo ni blizu odlaska u pozorište. A i ako ga jednog dana otvore posetioci neće imati gde da se parkiraju na kilometar u krug. Pogotovo ne invalidi koji voze. Nema veze, vazno je da gradonačelnik ima parking mesto ispred Gradske kuće obeleženo žutom bojom. Za njega će biti.