Život za jedan dan

Stiven Braun je beskućnik sa stilom i manirima. Nikad ne prosi, a ne daj bože da stavlja kartonsku kutiju da mu prolaznici bacaju „siću“. Ponekad traži od ljudi koje poznaje, sto i dvesta dinara. Ne traži „na sitno“. Njemu „sitno“ ne treba. To mogu, kako kaže, da mu daju i prosjaci. Kad pije pivo, strano je obavezno, a cigarete skupe.

stiven braun

Stivenu je najteža zima, zbog kupanja. Svaki dan se umiva i pere noge na gradskoj česmi a jednom nedeljno odlazi na Gradski bazen da se kupa.

-Kada bih kojim slučajem dobio na lotou, otišao bih u neki hotel sa zvezdicama i ceo dan ležao u kadi punoj tople vode- kaže Braun za „Subotičke novine“.

-Subotičani su solidarni ljudi,- priča Stiven. Nude mi hranu i odeću, čak i smeštaj, ali ne mogu da napustim život na koji sam navikao“.

Stiven Braun, iduće godine očekuje da dobije i neku vrstu socijalne penzije od firme gde je nekad radio.

 

Ceo tekst vidi OVDE



KOMENTARI

  1. Anonimni kaže:

    Taj vas Stiven Braun je obicna propalica sto je prodao i mamin grob

  2. OxxO kaže:

    Stiven Braun…eto sta treba da budes u nasem gradu propalica , neradnik,vucibatina i klosar da bi dospeo na naslovne strane.
    Svojevremeno je gospodin Stipan Babic nasledio od roditelja lepo imanje i zemlje…sve je to spiskao u hotelu Patria i od tada zivi kao klosar a mogao bi da radi i da zaradi za zivot….ali lakse je provoditi dane na Zeleznickoj stanici i u Boxu grejati se u Green Foodu i traziti od svakoga neke pare tj prosjaciti….bogami sa stilom.

  3. Moje ime kaže:

    Toliki ljudi zaslužuju da se o njima piše, a mi čitamo budalaštinu od teksta. Od koga je , nije ni čudo.

  4. jasso kaže:

    Ne znam kojom zaslugom je on opet u nekom napisu,na gradu subotica,pa zar nije bio pre neku godinu i gde pise da on ima neku penziju i da je radio u veterinarskom zavodu,gde je i zaradio penziju,a i to da je jurio neke papire da dokaze,da je sin neke bogate jevrejke,kako bi dobio neke pare iz Izraela i to da je zivio u Tavankutu,da je nasledio,posle smrti ljudi,kako on tvrdi koji su ga odhranili,dosta toga,pa je sve to rasprodo i procerdao,kao navodno obuzele su ga neke necastive sile,pa je zato postao beskucnik i klosar,,,

  5. Pravdoljub.. kaže:

    Stiven Braun od 93-e do tada Francišković Stipan zvani Stevica Vranac. Pre nego je otišao iz Tavankuta okockao je nekoliko jačih kockara imao je brdo novca i pokupovao je sve nove do tada mnogima još neviđene stvari. Odjednom je počeo da prodaje sve između ostalog i majke mu Cile grobnicu. Radio je u Vet-zavodu , ali je već i tada bio penzioner inače je negde 59-o ili 60-o godište. Krenuo je i put Jerusalima da poseti Isusov grob ali mu to nije uspelo i vraćen je zajedno sa vozačem koji ga je nosio sa Budimpeštanskog aerodroma.
    Kada je prodao kuću bio je kod Kače(Kate) materine sestre i kod njenog muža ali je kasnije otišao za grad.

  6. dva u jedan kaže:

    Ne impresionira me lik ni najmanje, da ti je životni ideal da spavaš na ulici i „sreća“ što ne znaš gde ćeš osvanuti (i da li ćeš), to mi je glupo i sumanuto, kao i kod onih koji ne znaju šta je dosta pa im trebaju tri-četiri kuće, isto toliko automobila, pet kupatila i šta ti ja znam šta još! Čovek si kada znaš kada imaš dovoljno pa si ZAdovoljan, a ne goni te vrag za više niti da sve proćerdaš i vučeš se „slobodan“ po ulici! Slobodan – od koga i od čega, kada treba neko da ti udeli komad hleba, koga inače prezireš jer za taj komad hleba svakoga dana ustaje i ide na posao, ima svoj dom i nije „slobodan“, odnosno KLOŠAR kao ti, Stivene Braun ili kako se već zoveš! Nisi ti slobodan, nego jadan. Onaj ulični bard, kojeg cenim, i koji je to iz drugih razloga (viška dečije dobrote i manjka sposobnosti za racionalno rezonovanje), jeste Stipan Cvećar, ako je živ neka mu Bog još dugo da zdravlja!

  7. Lajčo kaže:

    Kupa se u gradskom bazenu. Super…

OSTAVITE KOMENTAR