Zlatni dani subotičkog SAND-a

Raskrsnica na kojoj se sa Segedinskim putem susreću ulice Đorđa Natoševića i Banijska, dugo je imala neformalno ime – Sand. Tako su zvali i zabavište pored fabrike bicikla “Partizan”, kao i fudbalski teren na kojem je sedamdeset i neke izgrađena „Birografika“.

Vreme je izbrisalo i teren i zabavište i fabriku, a polako nestaje i toponim “Sand”. Mnogo pre toga nestalo je “Subotičko Atletsko Nogometno Društvo” po kome je ovaj deo grada dobio ime.

Nije to bio tek jedan od mnogih sportskih klubova, već mesto gde se ispisivala istorija jugoslovenskog fudbala. SAND je prvi fudbalski tim koji je osvojio jugoslovenski nacionalni kup, na tom mestu je odigrana prva noćna utakmica u Jugoslaviji, nekoliko SAND-ovih fudbalera oblačilo je dres državnog tima….

PRVI KUP OSVOJILI SUBOTIČANI

Kup kralja Aleksandra, Jugo kup, Kup Maršala Tita… Menjala su se imena za ovaj trofej ali je uvek bilo pravilo da se kup odigrava uporedo sa ligaškim takmičenjem za prvaka države.

Spartak je dva puta stigao do finala (1962. i 1994. godine), dok je potpuno pala u zaborav činjenica da je jedan subotički tim osvojio jugoslovenski kup u svoje vreme – Zlatni pehar Jugoslovenskog nogometnog saveza!

Kup Jugoslavije pre Drugog svetskog rata nije se igrao redovno svake sezone, zbog raznih teškoća organizacione prirode, zbog čega je i državno prvenstvo često menjalo sistem takmičenja. Jugoslavija je još bila loše povezana saobraćajnim vezama, dok je fudbal tek ulazio u profesionalizam koji će u budućnosti omogućiti da se fudbaleri posvete samo sportu.

Prvih nekoliko kup takničenja (Kup kralja Aleksandra) dvadesetih godina igrale su reprezentacije gradova odnosno podsaveza, sve do sezone 1929/1930. kada se fudbalski savez odlučio za format takmičenja u kome će po prvi put igrati klubovi. Pošto se u završnicu prvenstva države plasiralo svega nekoliko timova, a kako bi ostali klubovi za to vreme mogli da imaju jake utakmice, dobili su priliku da se bore za „Pehar Jugoslovenskog nogometnog saveza“.

Junaci ove priče su fudbaleri subotičkog SAND-a.

Svoj put do finala počeli su protiv Radničkog SK iz Novog Sada (4:1). Sledeći protivnik bio je Hajduk iz Osijeka (6:3), zatim u četvrtfinalu Obilić iz Beograda (2:1). Polufinale protiv beogradskog tima SOKO bila je drama tog septembarskog popodneva na SAND-u. Gosti su rano došli do vođstva od dva gola, međutim, do poluvremena su poravnali Gabrić i Šajković. Na početku drugog dela igre desio se incident. Reprezentativni golman Milovan Jakšić napao je Renegija i dobio crveni karton. Oslabljeni gosti, sa igračem manje, poklekli su u 57. minutu kada je Inotai doneo pobedu Subotičanima.

Finale SAND – SAŠK (Sarajevo) zakazano je za proleće 1931. Prva finalna utakmica u Sarajevu završena je nerešeno 2:2, pa je odluka imala da padne u Subotici. Borba za zlatni pehar donela je mnoga uzbuđenja i neizvesnost do samog kraja. Štampa je prenela opširan izveštaj gde je ostalo zabeleženo da su subotički crveno-crni pobedili golovima Ljujića i Beleslina 2:1.

Trofej kupa za SAND i poziv u reprezentaciju Milošu Beleslinu!

POD SJAJEM ZVEZDA I REFLEKTORA

Magiju utakmice pod zvezdama želeli su da osete subotički ljubitelji fudbala još u vreme kada su jedina dva stadiona u gradu bili „Bačka“ i „SAND“. To je tridesetih godina značilo osvetljenje na banderama koje bi bile raspoređene oko terena. U Istorijskom arhivu Subotice čuva se predračun Električne centrale iz 1932. godine sa detaljima u vezi postavljanja provizornog osvetljenja na stadionu kraj Somborske kapije. Bačkisti se tada interesuju i kod „Građanskog“ iz Zagreba, koliki su bili njihovi troškovi elektrifikacije igrališta. Zagrepčani u odgovoru navode cenu, tehničke pojedinosti i još jednu stvar – lopta mora biti ofarbana u belo kada se igra noćna utakmica. Ipak, najviše je urađeno na igralištu SAND-a gde je tih godina postavljena noćna rasveta za stalno. Početkom avgusta 1929. godine lokalna ali i prestonička štampa prenose vest o prvoj noćnoj utakmici pod električnim osvetljenjem:

„Utakmica je počela u 11 časova u noći, blagodareći jakim električnim sijalicama. Posle toga održana je velika svečanost na terenu, koja je trajala sve do zore. SAND je priredio svojoj publici veliko iznenađenje time što je oko igrališta napravio pravi Luna Park sa masom raznih atrakcija. Svečanosti je prisustvovalo preko 5 000 duša.“

Taj stari stadion imao je rasvetu na svom terenu i posle rata. Pedesetih godina  svetla su bila postavljena na visokim drvenim stubovima na svakih dvadesetak metara, a sijalice su bile smeštene u velikim “lavorima” koji su bili pocinkovani i tako reflektovali svetlost.

Dakle, igrao se fudbal na SAND-u i posle rata, ali su to bile utakmice nižerazrednih klubova. Veterani su nastavili da se sastaju i druže, dok su godine činile svoje.

 

Lansky



KOMENTARI

  1. Pavel kaže:

    U svome nedovršenom autobiografskom romanu ‘Semper idem’, pokojni Đorđe Lebović spominje kako mu je očuh između dva svetska rata igrao fudbal u subotičkom Spartaku dok nije povredio obe potkolenice. Mi naravno znamo da u to vreme Spartak nije postojao, da je poznati pisac napravio grešku ali uvek mi se Bačka nametala kao logična zamena ali da, možda je to ipak bio SAND. Lansky, hvala za tekst.

  2. Vladan kaže:

    Divan tekst za nedeljno prepodne.Tamo sam odrastao i isao u to zabaviste.
    Zelim samo da dodam da je tu postojao i teren za hokej na travi. Suboticanka je imala svoju ekipu.

  3. dule kaže:

    Ti reflektori su postojali sve do početka sedamdesetih kada su na tom slučaju tadionu trenirali i igrali Elektrovojvodinsa, Sever i mislim Partizan. Doduše mislim da nisu bili u funkciji ali su podsećali na neka davna vremena. Koliko se sećam postojao je i nekakav teren prekoputa na prostoru današnjih Šumica iza tadašnjeg stovarišta „Ogrev-a“. Na igralištu SAND postojao je i pomoćni teren na kome su trenirali i igrali hokejaši na travi Subotičanke, Elektrovojvodinsa i mislim Sutransa.

    https://gradsubotica.co.rs/wp-content/uploads/2024/01/SAND-1.jpg

    https://gradsubotica.co.rs/wp-content/uploads/2024/01/SAND-2.jpg

  4. S&S kaže:

    Sredinom 20.-tih prošlog veka za SAND je igrao veliki igrač tog vremena Becić, koji je već tada bio jedan od retkih profesionalaca (igrao za novce). U tom periodu igrao je i M. Beleslin koji je dobio poziv da sa reprezentacijom ide na svetssko prvenstvu u Montevideo 1930. god. Nije otišao jer mu poslodavac nije dao slobodne dane. Na tom terenu su posle rata igrala dva kluba, Partizan (tu sam i ja igrao početkom 60.-tih) i Elektrovojvodina.

  5. Trovach kaže:

    Znaci imali smo i mi svoje rossonere.

  6. Aleksa kaže:

    Pavel
    Dotični Lebović je verovatno igrao u ŽAK-u koji je igralište imao u Dudovoj šumi. Nakon rata u Dudovoj šumi su igrali Metalac (kasnije Sever) i Solid, Sever je izgradio i klupsku zgradu i svlačionicu koja i danas postoji i služi kao kao restoran.
    Na Sandu su igrali Električna centrala i Partizan. U mojoj mladosti sam taj teren pretrčao i uzduž i popreko igrajući za omladinski tim Električne centrale pod vođstvom legendarnog trenera Kopasa.

  7. Kertvaros kaže:

    SAND je valjda i danas jedan suboticki toponim. Kod SAND-a, na SANDU-u , preko od SAND-a su bili stari dobri gradski orijentiri. Ispred samog igralista (ne secam se da je to neko zvao stadion) je bila tramvajska stanica na kojoj je dolazilo do ukrstanja tramvaja, a i ujedno jedna granicna stanica. Svaki drugi tramvaj odnosno onaj sa oznakom 2 je isao samo do SAND-a , a sledeci sa oznakom 1 do Palica. Za mladje je tamo bilo zabaviste a za starije cetvorogodisnja skola „Jovan Mikic“. Kasnije kada je izgradjen novi skolski objekat pod istim imenom skola je preseljena u novu osmogodisnju, a objekat je pretvoren u zabaviste. Mene bi zanimalo, ako se mozda zna, kao je glasilo licno ime igraca Sajkovica koji se spominje u clanku kao strelac koji je postigao tada izjednacujuci gol.

    https://gradsubotica.co.rs/wp-content/uploads/2023/04/2-Kod-Sanda.jpg

  8. Aleksa kaže:

    Kertvaroš
    Vladimir Šajković – vidi Lansky 8.januar 2017,

  9. Lansky kaže:

    Na slici sa peharom su: Gabor Kopilović, Ljujić, Imre Fišer, Janoš Horvat, Alojzija Vajs, Ladislav Bali, Deneberg (član uprave), Mihajlo Held (kapiten sa peharom), Antun Konrad, Aleksander Kopilović, Lengei, Vladimir Šajković, Silađi i Heht (član uprave).

    https://gradsubotica.co.rs/wp-content/uploads/2017/01/sand-subotica-2.jpg

  10. Kertvaros kaže:

    @ Aleksa
    @ Lanski

    Hvala vam obadvojici. Mislim da je na slici igrac kojega sam u detinjstvu poznavao. Moguce je da njegovi potomci i danas jos zive u Subotici.

  11. Dobrilo kaže:

    Koliko je fudbalskih klubova u Subotici ugašeno ili im je onemogućen pun razvitak u cilju protežiranja Spartaka kao jedinog prvoligaša iz grada?

  12. dule kaže:

    Na pretposlednjoj slici se vide i kiosci. Jedan od njih gde se je prodavao suncokret, ušećerene kokice i koji kiriki držala je porodica koja danas ima malu poslastičarnicu na obali Palića ispod nekadašnjeg Trgoprometa.

OSTAVITE KOMENTAR

34 + = 37

IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)

What is 11 + 3 ?
Please leave these two fields as-is: