Žujović: Gradska kuća za sada žmuri nad brojnim otvorenim pitanjima u Subotica-transu

Na sastanku održanom prošlog četvrtka potvrđeno je ono što sam objavio: novac koji će biti dobijen prodajom autobusa i drugih vozila neće ni približno biti dovoljan za isplatu otpremnina, pa će one pasti na teret gradske kase

Branko M. Žujović

Sudeći prema sindikalnom dokumentu, sačinjenom u četvrtak 20. marta, nakon sastanka sa predstavnicima gradskih vlasti koji sam najavio u prošlom tekstu i koji je održan, nezvanične informacije do kojih sam došao pokazale su se kao istinite: novac dobijen bagatelnom rasprodajom voznog parka Subotica-transa neće biti ni približno dovoljan za isplatu otpremnina bivšim radnicima ovog preduzeća koji nisu želeli da pređu kod novog operatera gradskog i prigradskog saobraćaja.

„Kako ni isplata otpremnina prema Predlogu programa nije racionalno isplanirana, niti su obezbeđena dovoljna sredstva za otpremnine, predlažemo obezbeđivanje (ovih) sredstava iz budžeta Grada Subotice“, navedeno je u dokumentu koji je u ime sindikalne organizacije Subotica-transa potpisao Slobodan Matković.

Da bi otpremnine ipak trebalo da budu isplaćene iz gradske kase, umesto da budu obezbeđene, kao što je planirano, rasprodajom voznog parka, pokazuje i poruka direktora Subotica-transa iz „Vajber“ grupe radnika ovog preduzeća koji je zabrinutim pojedincima odgovorio da će Grad Subotica isplatiti otpremnine.

Za sada nije jasno kako će Grad Subotica isplatiti više desetina miliona dinara, od ukupno oko 105 miliona, pod pretpostavkom da deo bude namiren prodajom voznog parka, budući da u budžetu za ovu godinu nije predviđena takva mogućnost, a gradonačelnik je bio izričit po pitanju mera štednje.

Uz to, ispostavilo se da petoro bivših radnika Subotica-transa, pridodatih na spisak radnika koji treba da dobiju otpremnine, a u stvari su se dogovorili za prelazak u Trnas-jug, o čemu sam takođe pisao, zaista postoje kao problem.

Sindikat se izjasnio da ovih pet osoba, koje inače kolege prepoznaju kao stranačke kadrove, treba ukloniti sa spiska onih koji treba da dobiju otpremnine, svakako imajući u vidu utvrđeno pravilo da svi radnici koji pređu kod novog poslodavca neće dobiti otpremnine.

Poruka direktora zabrinutim radnicima unutar „Vajber“ grupe radnika Subotica-transa

Ukoliko ovih petoro radnika, članova vladajuće stranke, za razliku od ostalih radnika, zaista dobiju i posao u Trans-jugu i otpremnine, biće to diskriminatorni presedan vladajuće partitokratije, upravo prst u oko koji Subotičani sebi, naprosto, ne smeju da dozvole.

Organi Subotica-transa i gradskih vlasti o ovome su uredno obaveštavani. Poslednji u nizu imejlova upućen im je 25. marta, uz skretanje pažnje na probleme koji postoje i nezakonitosti.

U imejlu koji su zaposleni uputili predstavnicima Subotica-transa i gradskih vlasti navedeni su primeri nezakonitih isplata stimulacija i nezakonitih povećanja koeficijenata radnicima koji su se „naknadno“ odlučili da zasnuju radni odnos kod novog poslodavca.

Tu je i pitanje troškova stručnog osposobljavanja, koje je snosio Subotica-trans, za radnicu koja na kraju nije završila pomenuto stručno osposobljavanje u iznosu od 300.000 dinara, a zatim i pitanje isplata zarada po različitim osnovama privatnim licima koja se uopšte nisu pojavljivala u Subotica-transu.

U imejlu, koji mi je prosleđen iz Gradske kuće, navedeno je i da su tokom poslednja tri meseca u Subotica-transu sprovođene nabavke mimo planova nabavki i investicija, kao i da su ti računi knjiženi direktno kao troškovi. Posredi je nabavka nove telefonske centrale sa pratećim telefonskim uređajima, nadzorne kamere, čak i nabavka novih tonera.

„Sve ovo nabavljeno je nakon odluke Grada Subotice o dodeli ugovora za obavljanjeudluge javno-privatnog partnerstva sa elementima koncesije, namenski za privatmog partnera“, navedeno je u imejlu radnika Subotica-transa.

Osim toga, u imejlu je navedeno i da su osnovna Dredstva Subotica-transa novom operateru gradskog i proigradskog saobraćaja ustupljena bez naknade.

Osim toga, radnici koji su uputili imejl rukovodstvu preduzeća i gradskim vlastima, skrenuli su pažnju i na vanredne vožnje obavljene 8. februara autobusima Subotica-transa, na relaciji Sombor – Kikinda (garažni brojevi autobusa: 12 i 611). Radnici su naveli da je veliko pitanje da li su ove vožnje naplaćene po važećem cenovniku, da li su plaćene dostavne vožnje (Subotica – Sombor i Sombor – Subotica), kao i da li je plaćen porez na dodatu vrednost. Isto se odnosi i na upotrebu 22 autobusa koji su 15. februara saobraćali na relaciji Subotica – Sremska Mitrovica, izvesno radi prevoza učesnika političkog skupa.

U imejlu koj isu radnici uputili, navedeno je i pitanje fiskalnih uređaja za 36 autobusa, 7 šaltera i 4 prodajna mesta, nabavljenih zahvaljujuči subvenciji države. Radnici pitaju gde su ti uređaji i jesu li ustupljeni novom operateru bez naknade.

U imejlu je navedeno i da je Subotica-trans iznajmio 10 autobusa Trans-jugu po ceni od 220.000 dinara,što je, kako je navedeno, ispod dnevne cene zakupa autobusa.

Radnici posebno upozoravaju na vanredni popis magacinskih zaliha kojima sada, navodno bez odgovarajuče odluke o daljem postupanju sa tim zalihama, rukovodi jedan od petoro radnika koji su naknadno pridodati spisku za isplatu otpremnina, a koji je, kao radnici tvrde, odavno dogovorio prelazak u Trans-jug.

Ovo je nekompletan siže zamerki koje su radnici u imejlu od 25. marta izneli gradskim vlastima i organima Subotica-transa.

Poseban deo odnosi se na neisplaćene zarade i sudske troškove nezakonito otpuštenoj radnici koju je sud vratio na posao u iznosu od 2,5 miliona dinara. Ona nadoknadu troškova čeka od povratka na posao krajem oktobra prošle godine.

Bilo bi zaista primereno kada bi nadležno tužilaštvo, kao i organi gradskih vlasti, reagovali i konačno proverili navode radnika Subotica-transa iz pomenutog imejla od 25. marta, sve i ukoliko gradske vlasti priznaju da je plan islate otpremnina bio besmislica, a Skupština grada zaista početkom aprila, kako nezvanični izvori pominju, usvoji odluku o novcu koji bi iz gradske kase trebalo izdvojiti za otpremnine u Subotica-transu.

 

Zujovic.com



KOMENTARI

OSTAVITE KOMENTAR